Yunanistan’da Parti Merkezine Saldırı

yunanistan başbakana saldırıHaziran ayında Yunanistan’da yapılan seçimlerde kazanan Muhafazakar Yeni Demokrasi partisinin binasına silahlı saldırı düzenlendi. Sabaha karşı saat 02:30’da kimliği belirsiz iki kişi tarafından binaya saldırı yapıldı. Binada o saatte kimse olmadığından ölen veya yaralanan olmadı.

Hükümet sözcüsü Simos Kedikoglou yaptığı açıklamada, Başbakan Antonis Samaras tarafından zaman zaman kullanılan odanın pencerelerine ateş açıldığı sırada hiçbir parti yetkilisinin orada olmadığını söyledi. Çalışanların, saldırı sırasında Atina’daki diğer çalışma ofisinde olduğunu söyleyen Kedikoglou “Saldırının gerçekleştirildiği anda bir temizlikçi ya da güvenlik görevlisi binada olabilir ve ölebilirdi” dedi.

Yunanistan devlet kanalı NET’te yaptığı açıklamada Kedikoglou, “Başbakana sembolik bir kurşun atılmış. Bizi korkutmalarına izin vermeyeceğiz. Demokrasimizi korumak için hükümetimiz gerekenleri yapacaktır” dedi.

Yapılan saldırıyı üstlenen olmadı. Yapılan seçimlerden sonra koalisyon hükümetinin kamu borçlarına karşılık, kamu harcamalarından kesinti ve vergi artışları gündeme getirilmişti.

Geçen haftasonu saldırganlar tarafından Hükümet sözcüsü Kedikoglou’nun kardeşinin evine de saldırıda bulunulmuştu. Kim olduğu saptanamayan saldırganlar, balyozla kapıyı kırmış ve eve bomba atmıştı. Saldırıda yaralanan olmamıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.