Yunanistan’da Yerel Seçimler, Papandreu Hükümetinin Geleceğini Belirleyecek

ATİNAYunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, bugün bölge valileri, belediye başkanları ve meclis üyelerinin belirleneceği yerel seçimlerde oyunu kullandı. Papandreu, istikrar ve kalkınma mesajı verdi. Ülkenin iflas etmemesi için ağır ekonomik tedbirler alan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu liderliğindeki PASOK iktidarı, bugün yapılan yerel seçimlerde güvenoyu sınavı veriyor.

Önceki hafta PASOK’un seçimlerden ağır yenilgiyle çıkması durumunda ‘erken genel seçimlere’ gidebileceğini açıklayan Papandreu, Atina’da Nea Erithrea Ortaokulu’nda bugün saat 12:00 sularında oyunu eşi Ada ile birlikte kullandı. Papandreu, oy verme işleminden sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yunan Başbakan, “Ülkenin kurtarılması sürecinin devam etmesi için istikrar ve kalkınmanın devam edeceği.” mesajı verdi.

Yerel seçimlerde ilk defa uygulanan yeni yönetim sistemi ‘Kalikratis’i öven Papandreu, bugünü ‘önemli kararların alındığı gün’ şeklinde tanımladı. Papandreu, “Hem yeni yerel yönetimler sistemi Kalikratis hem de ülkenin geleceği için bugün çok önemli bir gün.” dedi. Papandreu şunları söyledi: “Kalikratis ile bir hayali gerçekleştiriyoruz. Müşteri odaklı ve merkeziyetçi bir devleti değiştiriyoruz. İktidarı vatandaşa daha yakına getiriyoruz. İlk defa günlük yaşamı değişecek. Sağlık ve sosyal yardım hizmetlerini daha yakına getirecek. Daha iyi bir Yunanistan için kalkınmaya, daha adil bir Yunanistan’a ve sürdürülebilir Yunanistan ekonomisine yardım edecek.” Diğer yandan ülkenin geleceği ve istikrarı için zor kararlar aldıklarını kaydeden Papandreu, “Ülkenin istikrarını sürdürmek için çoğu zaman daha zor ancak anlaşılır değişikliklere ihtiyaç duyulduğunu.” belirtti. “Mücedeleleri kazanıyoruz” vurgusunda bulunan Papandreu, “Ülke olarak mücadeleleri kazanmaya devam edeceğiz ve başaracağımızı biliyorum. Yunanistan hep birlikte başarabilir.” ifadelerini kullandı.

Papandreu çifti, sırayla oylarını kullandı. Ada Papandreu önce bölge valisi için oyunu kullandı. Eşinin oy kabininden çıkmasını bekleyen Başbakan Papandreu, daha sonra kabine girerek tercihini yaptı. Daha sonra ise belediye başkanlığı için oylarını kullandılar. Başbakan Papandreu, oyunu kullanacağı Nea Erithrea Ortaokulu’na gelişinde ve ayrılırken vatandaşlar tarafından alkışlandı.

OY VERME İŞLEMİ 19:00’DA SONA ERECEK

Yunanistan’da sabah saat 07.00’da başlayan oy verme işlemi akşam saat 19.00’da sona erecek. Yunanistan’da çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu 9 milyon 809 bin 177 seçmen oy kullanacak. Bunlardan 110 bin 904’ü ilk defa oy kullanacak. Ekonomik kriz nedeniyle sert tedbirler uygulamaya koyan PASOK hükümetine küsen halkın seçimlere yeterince ilgi göstermediği belirtiliyor.

YENİ SEÇİM SİSTEMİ KALİKRATİS

İlk defa bu yerel seçimlerde uygulanacak yeni seçim sistemi gereği ülke genelindeki 54 valilik, 910 belediye ve 104 nahiye yerine, 13 bölge valiliği ile 325 belediye başkanlığı sistemi getiriliyor. İki turlu seçime göre, kullanılan geçerli oyların yüzde 50’sinden bir fazlasının alınamadığı seçim bölgelerinde ikinci tur, 14 Kasım pazar günü yapılacak. İlk tura 16 bin 700 aday katılıyor. Yeni sisteme göre bölge valileri, eyalet sistemi benzeri geniş yetkilerle donatılıyor. Hükümet, yeni seçim sitemiyle hizmetlerin daha hızlı ve kaliteli olacağını en önemlisi de önemli tasarruf sağlanacağını açıklamıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.