Yunanistan’ın Kurtuluş Günü Korku İçinde Kutlandı

Geleneksel 25 Mart Olan Yunanistan’ın Kurtuluş Günü Korku İçinde Kutlandı

Epoch Times-Neli Magdalini Sfigopoulou

Yunanistan'da 25 Mart kurtuluş günü için yürüyüş ve geçit töreni sırasında alınan önlemler (Angelos Tzortzinis /AFP/Getty Images)

Atina-Yunanistan’ın kurtuluşu olan 25 Mart‘ta her yıl, 1821 yılında Osmanlı İmparatorluğundan özgürlüğünü alabilmek için savaşan yunan halkı kazandığı zaferi yürüyüş ve geçit törenleri yaparak kutluyor.

Her 25 Mart’ta Atina’da Yunan halkı Syntagma meydanında, Yunan askerinin de katıldığı yürüyüş ve geçit için toplanıyorlar.

Fakat bu sene Syntagma meydanında, diğer senelerden farklı olaylar yaşandı. Yürüyüş Yunan halkının mevcut durumuna karşı tepkisel bir duruma dönüştü. Geçen sene ekonomik kriz olduğu halde insanlar dışarı çıkıp yürüyüşe katıldılar. Fakat bu sene öyle olmadı.

Yürüyüş rotasında birçok bölgeden katılım yasaklandı. 5 metre boyunca çelik çitler polisler ile beraber ikinci sırayı oluşturarak Başbakan Karolos  Papoulias ve diğer önde gelen hükümet üyelerini korumaya aldılar.

Sadece birkaç kişinin uzaktan geçit törenini izlemesine izin verdiler.

Yunanistan halkının beraber yaptığı kutlamalar eskisi gibi olmadı. Toplum da ki genel durumdan dolayı VIP’lerden alt tabakalara kadar herkes etkilendi.

Geçidi izleyenler hükümete olan tepkisini ve onları onaylamadıklarını çeşitli şekillerde göstermeye çalıştılar. Gösteri sırasında bazı çatışmalar meydana gelirken polis tarafından engellendi. Birçok güvenlik kuvveti grup olarak gösteriye katılmayarak memnuniyetsizliklerini belirtmek istediler.  Katılan gruplar ise tepkilerini beden dili ile göstermeye çalıştılar.

Törene yaklaşık 7000 polis görevlisi katıldığı halde durumdan hoşnut değillerdi.

Bir polis yaptığı açıklamada, 25 Mart olaylarında hükümetin kararı olan güvenlik kuvvetlerini, olayları dizginlemek için göreve göndermelerine karşı olduklarını belirtti.

Üstten gelen baskından dolayı rahatsız olduklarını da dile getirdiler.

Açıklamalarında, “Bu bizim misyonumuz değil” dediler. “Eşi görülmemiş kanun ve emirlere karşı durduğumuzu bildiriyoruz” diye eklediler.

Herhangi bir şeyin ters gitmesi durumunda Yunan savcılarının polisleri suçlamasından endişe ettiklerini belirttiler.

Ayrıca Polis görevlileri her tarafta oluşacak olan korkudan endişe ettiklerini: VIP’lerin savunma durumunda korkuyla dolu olduklarını ve polislerin verilen emirleri yerine getirmedikleri takdirde işlerinden olacaklarından bahsettiler.

Tüm bunların altında yatan neden ise, herkesin kazancını etkileyebilecek, hayatın yaşanmasını zor hale getirecek ve sonun ne olacağını bilmedikleri ekonomik krize karşı doğan korku olarak görülüyor.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.