Yurttan Nevruz Manzaraları

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

İstanbul’da Nevruz Kutlamasında İzdiham Yaşandı

İstanbul’da nevruz kutlamaları için halk Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’nda bir araya geldi. HDP’nin düzenlediği nevruz kutlamalarında sabahın erken saatlerinde toplanmaya başlayan binlerce vatandaş izdihama neden oldu.

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın sahneye çıkmasıyla birlikte bazı vatandaşlar sahnenin demirlerine tırmanmaya başladı. Güvenlik görevlileri ile vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı, bir görevli elindeki sopayla demirlere tırmananları vurarak indirmeye çalıştı. Halk yapılan konuşmaların ardından olaysız şekilde dağıldı.

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

İzmir’de 30 bin Kişilik Nevruz Kutlaması

İzmir’deki Nevruz kutlamaları, Gündoğdu meydanında yapıldı. Şölen havasında geçen Nevruz kutlamalarına yaklaşık 30 bin kişi katıldı.

İzmir Gündoğdu meydanında düzenlenen Nevruz kutlamalarında konuşan Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP’nin demokratik cumhuriyetin kurucu partisi olduğunu belirterek CHP ve AKP’ye yüklendi.

Kutlamalarda Nevruz ateşi yakılırken, alana kurulan sinevizyonda Abdullah Öcalan’ın Nevruz nedeniyle geçmiş dönemlerde yaptığı konuşmalara yer verildi. Nevruz alanında sık sık Kürtçe ve Lazca şarkılar çalındı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Nevruz, İzmir’de olaysız geçti.

Başkentte Nevruz Kutlamaları

Ankara’da nevruz kutlamaları HDP, sendika ve sivil toplum örgütlerinin katımıyla yapıldı.

Sıhhiye Toros Sokak’ta toplanan HDP öncülüğündeki gruplar mitingin yapılacağı Kolej Kavşağı’na yürüdü. Polis tarafından oluşturulan arama noktalarında yapılan aramaların ardından gruplar miting alanına alındı. Yakılan nevruz ateşinin ardından gruplar söylenen şarkılar eşliğinde halay çekti. Yapılan konuşmaların ardından grup dağıldı.

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Diyarbakır’da Nevruz Kutlamalarına Yüzbinlerce İnsan Katıldı

Diyarbakır’daki tarihi Nevruz kutlamalarına, Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkeden yüz binlerce kişi katıldı.

Kutlamada, konuşmaların ardından sırasıyla Berfin Mamedova, Niştiman, Grup Agiri, Suavi ve Kawa sahne aldı. Şarkıcılar, şarkılarıyla halkı coşturdu. Halk da şarkılara halaylarla eşlik etti. Sahnesi sırasında kitleye hitaben konuşan Suavi, bugün ne ilk ne de son Nevruz’un kutlandığını belirterek, “Ancak bugün bambaşka bir umut doğdu” dedi.

Sanatçıların sahnesinin ardından program sona erdi.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.