Yürüyen Köşk UNESCO’ya Girmek İçin Aday Oldu

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Yalova’daki Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ü UNESCO 2016 Yılı Kültürel Miraslar Listesi’ne girmeye hazırlanıyor.

1930 yılında raylar üzerinde kaydırılarak tarihe geçen Yürüyen Köşk, dünyanın kültürel mirasları arasında girmeye hazırlanıyor. 2016 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan UNESCO toplantısında aday gösterilecek olan Yürüyen Köşk’le ilgili bilgi veren Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Acar,

“Yürüyen Köşk’ün UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne girmesi için çalışmalara başladık. Yürüyen Köşk özgün ve orijinal bir yapı. Atatürk’ün bu köşkü dünyada raylar üzerinde kaydırılan tek yapı olma özelliğine sahip. Dosyamızı hazırladık. 2016 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan toplantıda dosyamızı UNESCO’ya sunacağız” dedi.

Atatürk’ün Cumhuriyetin kuruluş yıllarında önemli kararlar aldığı köşkte Atatürk’ün şahsi eşyaları bulunuyor. Tarihi yapıyı yılda 30 bin kişinin gezdiğini vurgulayan Acar, “Yürüyen Köşk’ü senede yaklaşık 20-25 bin kişi ziyaret ediyor. Yaz döneminde hava şartlarına bağlı olarak ziyaretçi sayısında yoğunluk artıyor. Çevre illerden de Yalova’ya gelenler burayı ziyaret ediyorlar. Atatürk’ün dalını kesmemek için köşkü yürüttüğü çınar ağacının yaşı ise 390 olarak tespit edildi. Ağaç son derece sağlıklı durumda” diye konuştu.

Ziyaretçileri köşkün 2. katında Atatürk’ün oturma odası olarak kullandığı yerde bulunan balmumu heykel karşılıyor.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.