Zaharova; ‘Tükiye Özel Bir Role Sahip’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova,  Türkiye’nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nde  Türkiye’nin sorumluluk sahibi bir yaklaşım sergileyeceğini umduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında açıklamada bulundu.

Zaharova, Rusya’nın 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin taraf devleti olduğunu anımsatarak “Anlaşmayı revize etmeye yönelik her türlü girişim ülkemizin çıkarlarını etkiler. Bu sözleşmeyi Karadeniz havzasında istikrar ve güvenliğin, özellikle de savaş gemileri trafiğinin kilit faktörü olarak görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Karadeniz’e giren, kıyıdaş olmayan ülkelere ait savaş gemilerine tonaj, süre sınırlaması ile bazı kategorilerdeki gemiler için silah türü kısıtlaması getirdiğine dikkat çeken Zaharova, Karadeniz havzasına girişle ilgili bildirimleri gönderme prosedürünün de bu sözleşmeyle düzenlediğinin altını çizdi.

Zaharova, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne istinaden belirlenen uluslararası hukuk düzenlenmesinin Rusya için bir alternatifi olmadığını da vurgulayarak “İlgili tüm devletlerin buna sorumluluk bilinciyle yaklaşacağını umuyoruz. Elbette bu konuda Türkiye, özel bir role sahip” diye ekledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.