Zarrab, Davada İfade Vermeye Devam Ediyor

ABD’de Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davada, Reza Zarrab Cuma günü de ifade vermeye devam etti.

Davada itirafçı konumunda ifade veren Zarrab, savcının sorularını yanıtlamaya devam etti. Zarrab, Pazartesi ifade vermeye devam edebilir. Zarrab’ın çapraz sorguya alınması bekleniyor.

Davada Yargıç Berman, mahkemeye sunulan tapelerin kabul edilmeden önce bunların doğruluğunun ispatlanması gerektiğini ve bu işlem tamamlanmadan tapeleri dinletmek istemediğini söyledi. Savcı ise Zarrab’ın kaydı doğrulayabileceğini söyledi.

Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarından Victor Rocco, birçok yazılı tape kaydın üçüncü kişilerden geldiğini söyledi ve savunma makamının buna ‘söylenti’ ve ‘doğrulama’ gerekçesiyle itiraz ettiğini belirtti. Yargıç Berman ise tüm kayıtları tek tek değerlendirmek istediğini belirtti.

Bu arada Yargıç Berman, uzun süre ve sürekli olarak konuştuğu için Reza Zarrab’a boğaz pastili verilmesi talimatı verdi.

Bunun dışında bir jüri üyesinin işine son verildi. Sonraki davalara katılamayacağına karar verildi. Sebep olarak dava sürecinde çoğunlukla uyuması olduğu belirtildi. Yargıç, sürekli uyuklayan birinin görevini tam yerine getiremeyeceğini söyledi. 6 yedek jüri üyesinden biri, bu jüri üyesinin yerini alacak.

Görüşülen konulardan diğeri, Atilla’nın tanıklarının güvenlik garantisi talebi konusuydu. ABD hükümetinin tanıklara güvenli giriş garantisi vermediğini ve bu sebeple tanıkların ifadelerinin Türkiye’den görüntülü bağlantıyla yapılmasını talep edebileceği belirtildi. Yargıç Berman, tarafların bu konuyu kendi aralarında görüşerek anlaşmalarını söyledi.

 

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.