Zenginler Kaçacak Yer Arıyor

Herkesin hayalidir elbette zengin olmak. Her ne kadar biz hâlâ ‘Zengin olsam, neler yaparım neler’ desek de parayı bulan soluğu yurt dışında alıyor.

Küresel Sağlık Değerlendirmesi Dünya Zenginliği ve Göç Trendleri raporuna göre oturduğu emlak varlığı hariç 1 milyon doların üzerinde nakde çevrilebilir mal olan 82 bin kişi 2016 yılında başka bir ülkeye taşındı. Bir önceki yıl ise bu sayı 64 bindi.

TÜRKİYE’DEN 6 BİN MİLYONER GÖÇ ETTİ

Ülke değiştiren milyonerlerin sayısı giderek artıyor. Buna göre en yüksek artışı Türkiye kaydetti. Son verilere göre Türkiye’den yurt dışına göç 2010 yılına göre 6 kat artmış durumda. Böylelikle Türkiye’den 6 bin kişi farklı ülkelere yerleşmiş oldu.

MİLYONERLER AVUSTRALYA’YA HÜCUM EDİYOR

Ülke değiştiren zenginler Avustralya’ya adeta akın ediyor. 11 bin yüksek gelirli kişi ada ülkesini seçti. ABD ise 10 bin zengine ev sahipliği yaparak listede 2. sırada yer aldı.

PEKİ NEDEN AVUSTRALYA?

Avustralya ekonomisine biraz daha yakından bakalım. Avustralya dünyanın 14. büyük ekonomisine sahip bir ülke. Gayri safi yurtiçi hasılası 1.48 trilyon dolar. Buna göre kişi başına düşen gelir 46 bin dolardan fazla.
2016 yılında büyüme oranı yüze 2,81’i bulan Avustralya’nın ihracatı 272,9 ithalatı 251,6 dolar oldu. Avustralya’da enflasyon 2016’da yüzde 2,9 oranında gerçekleşirken, işsizlik oranı yüzde 6 civarında.
Bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi Avustralya’yı tercih eden milyonerler pekte haksız sayılmaz.

ZENGİNLER FRANSA’DAN KAÇIYOR

Fransa her ne kadar ekonomik refah göstergesini arttırsa da zenginler Fransa’yı istemiyor. 2015 yılındaki 10 bin yüksek gelirli vatandaşını kaybetti geçen yıl ise bu rakam 12 bin kişiyi buldu .
Öte yandan Fransa’da yaşanan kaçışın nedenleri vergi yasaları olarak görülüyor. Milyonerler vergi yasalarından pek memnun değil.

13 MİLYON KİŞİ ZENGİN SAYILIYOR

Rapor göre 2016 yılı itibariyle dünyada 13 milyon 60 bin kişi 1 milyon doların üzerinde mal varlığına sahip. Bu varlığın toplamı ise 69 trilyon dolara ulaşmış durumda.

ULTRA ZENGİNLER ARTIYOR

Elde edilen verilere bakacak olursak para parayı gerçekten çekiyor. Ultra yüksek geliyor tanımlanan 30 milyon dolar üzerindeki varlığa sahip kişiler 4 trilyon dolara yaklaşan varlıklarını 2026 yılında bir sonraki nesle miras bırakmış olacak gibi gözüküyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.