Zhou Yongkang, Falun Gong’a Karşı Yürütülen Zulümün Sorumluluğundan Kaçamaz

Çin Komünist Partisi İçindeki Yolsuzluklar Bir Bir Açığa Çıkıyor

Chongqing eski Emniyet Müdürü Wang Lijun’un 6 Şubat 2012 tarihinde Chengdu Şehrindeki Amerikan Konsolosluğuna sığınma talebinde bulunması Zhou Yongkang ve Bo Xilai’ın yolsuzlukları, parti içindeki gruplaşma, muhaliflere karşı zulüm ve iktidar gücünü ele geçirme çabaları hakkındaki bir dizi skandalı ortaya çıkardı. “Chongqing Olayı”nın ardındakiler hakkındaki bir dizi hikâyenin ortaya çıkmasından sonra olayın başkahramanları –Wang Lijun ve patronu Bo Xilai- görevlerinden alınırken Zhou Yongkang olayın yeni odak noktası halinde geldi. Aslında Wang Lijun, Bo Xilai, Zhou Yongkang, Luo Gan ve baş suçlu Jiang Zemin ile Falun Gong’a karşı yürütülen zulmünün başlıca failleridir. Onlar bugüne kadar işledikleri suçlardan mutlaka sorumlu tutulacaklardır.

Zhou Yongkang, Falun Gong’a karşı yürütülen zulümde korkunç suçlar işlemiştir

Jiangsu Eyaletine bağlı Wuxi Şehrinden olan Zhou Yongkang, Sichuan Eyaleti Parti Komitesi Sekreteri, Kamu Güvenliği Bakanı ve Merkezi Siyasi ve Adli Komite Sekreteridir.

(1)   Sichuan’daki Falun Gong Zulmü Kararlarını Uygulama

 Zhou Yongkang, Aralık 1999 ve Aralık 2002 tarihleri arasında Sichuan Eyaleti Parti Komitesi Sekreterliği yaptı. Bu dönemde Falun Gong uygulayıcılarına karşı yürütülen zulme doğrudan katılarak aktif bir şekilde zulmü yürüttü. 2002 yılının Aralık ayı itibaren Sichuan’da yürütülen zulmün doğrudan sonucu olarak 43 Falun Gong uygulayıcısı öldü. Sichuan, Falun Gong’a karşı en sert zulmün yürütüldüğü ve zulüm sonucu en fazla Falun Gong uygulayıcısının yaşamını kaybettiği eyaletlerden biridir. Zhou, Falun Gong’a karşı sadece yoğunlaştırılmış karalama propagandaları yoluyla defalarca saldırmakla kalmadı aynı zamanda Falun Gong zulmüne aktif olarak katılan kamu güvenliği (emniyet) birimlerini ve bireyleri ödüllendirdi. Hatta bazı işyerlerinde zulmün yürütülmesine yönelik çalışmalara doğrudan katılmıştır. Çok sayıda uygulayıcıyı yasadışı olarak Nanmusi Kadınlar Zorunlu Çalışma Kampı ve Mianyang’daki Xinhua Zorunlu Çalışma Kampının da aralarında bulunduğu Sichuan’daki hapishane ve zorunlu çalışma kamplarında alıkoydu. Yalnız Nanmusi Zorunlu Çalışma Kampında peş peşe binlerce uygulayıcı hapsedildi.

(2) Kamu Güvenliği Bakanı Görevine Getirildikten Sonra Bile Falun Gong Zulmünü Yürütmek İçin Büyük Bir Gayretle Çalıştı

Zhou Yongkang, Falun Gong zulmüne aktif olarak katıldığı için Kamu Güvenliği Bakanlığı görevine atandı. Göreve başladıktan sonra, Kamu Güvenliği sisteminde öyle ciddi yolsuzluklar yaşandı ki, haydutlar bile polisin yanında daha iyi kaldılar.

Zhou Yongkang tüm gücüyle Falun Gong’a zulmetmeye çalıştı. Kamu Güvenliği Bakanlığının yüksek düzeydeki liderlerinin katıldığı toplantılarda ve kamu güvenliği kurumlarının telekonferanslarında “sert bir biçimde Falun Gong’a karşı mücadele etmek hala Çin’deki kamu güvenliği sistemindeki odak noktasıdır” sözleriyle Falun Gong zulmünü ilerletmeyi istedi. Aynı zamanda, zulme aktif olarak katılan grup ve bireyleri takdir etti ve onlara ödüller verdi. Tatil ya da rejimin “hassas günler” olarak adlandırdığı zamanlar olan Ulusal Halk Kongresinin gerçekleştiği dönemlerde, Zhou’nun özellikle ülke çapında verdiği “ağır saldırı” emri Çin’in her köşesinde Falun Gong uygulayıcılarının tutuklanmasına yol açtı. Polis memurları kamuya, “Cinayet ve kundaklama göz ardı edilebilir, sadece Falun Gong uygulayıcılarının tutuklanması üzerine odaklanılmakta.” diye duyurdu. 2002’nin Aralık ayından Kasım 2005’e kadar geçen en az üç yıl içinde zulüm sonucu ölen Falun Gong uygulayıcılarının sayısı 700’den 2940’a arttığı doğrulandı.

(3) Siyasi ve Adli Komite Sekreteri Olduktan Sonra da Suç İşlemeye Devam Etti

Jiang Zemin, zulüm politikasına devam etmek için tüm çabasıyla Zhou Yongkang’ı ÇKP’nin Merkez Siyasi Bürosunda yerleştirdi, ona muazzan ve güçlü Siyasi ve Hukuk İşleri Komitesini kontrol etmek için selefi Luo Gan’dan daha fazla otorite verdi. Çin Komünist rejiminin Siyasi ve Adli İşler Komitesi, Falun Gong’a karşı zulmü emreden başlıca organdır. Jiang’ın grubu birçok kez “Falun Gong’u üç ay içinde yok etme” emri verdi. PLAC rejimin genel zulüm politikasını kabul etti ve 610 Ofisi özellikle zulmü uyguladı.

610 Ofisleri yasaları geçersiz kıldı ve Jiang Zemin’in grubunun bir aracı olarak ÇKP rejiminin Falun Gong uygulayıcıları üzerinde uyguladığı soykırım politikasını: “itibarını bozmak, finansal iflas ve fiziksel olarak yok et” yürüttü. Bugün itibariyle 3518 Falun Gong uygulayıcısının zulüm sonucu öldüğü doğrulanırken, bu ölümlerin çoğunluğu işkence sonucu gerçekleşmiştir. Ünlü insan hakları avukatı Gao Zhisheng’in yaptığı bir araştırma sonucu, gardiyanların ahlaksız bir şekilde Falun Gong uygulayıcılarına cinsel organları da dâhil olmak üzere elektrikli coplar ile şok verdiklerini tespit etti. Bay Gao, Çin Başkanı Hu Jintao ve başbakan Wen Jiabao’ya bununla ilgili resmi bir mektup yazdı. Bunun üzerine kendisi de benzer canilikte yöntemlerle işkenceye maruz kaldı. Kaçırılmasının ardından yakın zamana kadar nerede olduğu dahi bilinmiyordu. Alınan bilgilere göre, Bay Gao’ya işkence yapılmasını da Zhou Yongkang emretti.

Zhou Yongkang, Falun Gong zulmünü uygulamak üzere Çin’in çeşitli yerlerine gitti. O nereye giderse gitsin o bölgede bulunan uygulayıcılara karşı uygulanan zulüm birden yoğunlaştı. Uygulayıcılar tutuklandı ya da beyin yıkama merkezlerine hapsedildi. O yöredeki halk uydurulan yalanlar ile adeta zehirlendi. Minghui web sitesine göre Zhou Yongkang son iki yıldan fazla süredir Çin’in birçok yerinde özellikle zulüm düzenlemeleri ve uygulamaları için bulundu. Ve sayısız suç işledi.

(4) Zulmü Çin’in Dışına Yayma

Zhou Yongkang, yurtdışında Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve bağlı kurumlarından geri çekilen Çinlilerin desteklendiği mitinglerin engellenmesi için doğrudan emir verdi. O, bunun için ÇKP’nin yurtdışındaki özel ajanlarını ve yurtdışındaki Çinli Dernekler, Öğrenci ve Akademisyen Dernekleri ve diğer kuruluşları kullandı ve nefreti körüklemeye çalıştı. ÇKP tarafından para karşılığı tutulan yerli serseriler San Francisco, New York, Hong Kong ve diğer yerlerde düzenlenen ÇKP ve bağlı kurumlarını terk eden Çinli insanlara destek mitinglerinde insanlara saldırarak sorunlar çıkarttılar.

(5) Zhou Yongkang, Falun Gong’a Yaptığı Zulüm Yüzünden Birçok Ülkede Yargılanmakta

Zulmü başlatan ve yürüten ÇKP yetkilileri yasal cezalandırmadan kaçamayacaklar. Zhou Yongkang, Falun Gong’a zulmettiği için birçok ülkede yargılanmaktadır. O, soykırım ve insanlığa karşı suçlar işlemekle suçlanmaktadır.

Zhou Yongkang hakkında 27 Ağustos 2001’de Amerika’da insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle dava açıldı. 36 yaşındaki Boston sakini Bay He Haiying, Zhou hakkındaki iddianameyi elleriyle teslim etti.

21 Temmuz 2006’da Fransa’da Zhou, hakkında dava açıldı.

Zhou hakkında Kasım 2008’de Avustralya’da dava açıldı.

2009 yılının Kasım ayında İspanya Ulusal Mahkemesi, Falun Gong zulmünün beş ana faili olan Jiang Zemin, Luo Gan, Bo Xilai, Jia Qinglin ve Wu Guanzheng’i işkence ve soykırım suçu işlemekten suçlu buldu.

Jiang Zemin, Luo Gan, Zhou Yongkang ve zulme katılan ve emir veren diğer 42 kişi, Kanada Kraliyet Atlı Polisinin izleme listesindedir.

(6) Adaletsiz Davranan Bir Kişi Muhakkak Kendi Yıkımına Neden Olacaktır

Bo Xilai ve Zhou Yongkang’ın Siyasi ve Adli İşler Komitesindeki gücü ve hatta ÇKP iktidarını ele geçirme girişimi boşa çıkmıştır. Çin’in en büyük arama motoru Baidu, 21 Mart 2012 öğlen saat 13:00’de bir müddet ÇKP’nin en büyük tabusu olan –Falun Gong- bilgilerine erişim engelini açtı ve internet kullanıcıları Baidu’dan arama yaparak Falun Dafa’nın ana kitabı http://www.falundafatr.org/yeni/html/zflindex.html Zhuan Falun’a ulaşabildiler. 22 Mart’ta yeniden Baidu’da Tiananmen Meydanında ÇKP’nin Falun Gong’u karalamak adına sergilediği en büyük aldatmacalardan biri olan ‘Kendini Yakma Olayı’nı açığa vuran “www.falsefire.com” (Sahte Ateş) filmine engelleme olmadan ulaşılabildi. 23 Mart akşamı ise Baidu’da bu defa da canlı Falun Gong uygulayıcılarından organ toplanması üzerine Batılı araştırmacıların hazırladığı bağımsız araştırma raporu olan http://tr.clearharmony.net/articles/200704/1663.html (Kanlı Kampanya) kitabına engelleme olmaksızın ulaşılabildi. Jiang Zemin, Zhou Yongkang, Luo Gan, Bo Xilai ve diğerleri Falun Gong zulmünde ve canlı Falun Gong uygulayıcılarından organlarının toplanmasında önemli roller oynamışlardır. Chongqing eski Emniyet Müdürü Wang Lijun da işlenen bu suçlara şahsen katılmıştır.

Zhou Yongkang, yargılanmaktan kurtulamaz. Hala zulme katılmaya devam eden ÇKP yetkilileri, ÇKP’den ayrılarak artık onun bir parçası olmaya devam etmemeliler. Bu kendilerini korumak için en akıllıca seçim olacaktır.

Orijinal İngilizce Metin

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.