Zimmerman’ın Serbest Bırakılması Üzerine Times Meydanı İşgal Edildi

Joshua Philipp ve Kristen Meriwether tarafından, Epoch Times 

ABD Martin cinayeti Zimmmerman davasıABD’de 17 Yaşındaki Trayvon Martin adlı zenciyi genci öldüren, George Zimmerman’ın serbest bırakılması üzerine dün New York-Times Meydanında protesto gösterisi yapıldı. 14 Temmuz’da yaklaşık 2000 kişi Zimmerman’ın beraat etmesine yönelik gösteriler düzenledi.

ABD Martin cinayeti Zimmmerman davası 5Protesto yürüyüşü, Union Meydanında öğleden sonra 18:00’da başladı. Times meydanı 8’nci Bulvara kadar yürüyüş devam etti. Times meydanına ulaştıklarında polis durdurmak istedi fakat hemen akabinde grubun girmesine izin verdi.

İşgal hareketi düzenleyen eylemcilerin dışında dışarıdan olaya destek verenlerde dikkat çekti.

Kalabalık grup Times meydanında megafondan “Adalet yoksa barış yoktur” diye sloganlar attı. Bu sırada bir kadın megafonu aldı ve herkese oturmasını söyleyerek “Times Meydanını İşgal Ettik” diye bağırdı.

ABD Martin cinayeti Zimmmerman davası 3Değişik yaşlardan ve ırklardan oluşan bir kalabalık vardı. Birçok anne babanın yanında çocukları da vardı.

Protestonun sebeplerinden biri, Zimmerman davasında hukuka karşı düzenlenmek istenen imza kampanyasıydı.

ABD Martin cinayeti Zimmmerman davası 28’nci Bulvar da yürüyüş yaparken eylemcilerden Rahkeiah Brooks Epoch Times’a verdiği demeçte, öldürülen Martin’in ailesi ile empati kurduğunu anlatarak “Bu olay benim ailemin veya çocuklarımın başına da gelebilirdi” dedi.

“Ölen hiç kimse geri getirilemez, fakat teselli edilebilir”diye ekledi, ayrıca kararı ilk duyduğunda tepki olarak yaşadıklarını anlattı, “Sadece ağlamaya başladım. Oğlumun da hedef olarak gösterilip vurulmasına ilişkin endişe duydum” dedi.

ABD Martin cinayeti Zimmmerman davası 4Olaylar sırasında polis kenardan olayları izledi. 20:45 civarında Times Meydanından aşağıya doğru inmeye başladılar. Protestoculardan biri 14’nci cadde de, 21:30’da yürüyüş yapmak için izin aldıklarını söyledi. Bunun üzerine protestocular iki gruba ayrıldılar. Bir kısmı Times meydanında kalırken, geri kalanı Union Meydanına doğru yöneldi.

Zimmerman silahsız siyahi genci vurmaktan ikinci derece cinayetle yargılanıyordu. 2012 yılının Şubat ayında bir gece marketten dönerken ikili arasında kavga çıkmış ve sonrasında Martin, Zimmerman tarafından vurulmuştu. Cumartesi gecesi jüri bu durumu, Zimmerman’ın kendini savunmak için yaptığı bir hareket olarak belirledi ve Zimmerman’ı serbest bıraktı.

Orijinal İngilizce Kaynak 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.