Zonguldak’ta Yengeçler Deniz Anasına Saldırdı

Fotoğraf İHA
Fotoğraf İHA

Zonguldak’ta, denizin metrelerce altında deniz anasını yemeye çalışan yengeçler su altı kameraları tarafından kaydedildi.

AFAD Zonguldak İl Müdürlüğü’ne bağlı deniz altı dalgıç ekiplerinin su altı kameralarına yansıyan yaşam savaşı ilgi uyandırdı. Dakikalarca kaydedilen görüntülerde yaşam savaşı veren denizanası ile onu yemeye çalışan yengeçler yer aldı.

“BU DOĞADAKİ BÜYÜK REKABETİ GÖSTERİYOR”

Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kemal Büyükgüzel de, yengeçler ve denizanalarının yaşamını anlattı. Bitkiler dışındaki diğer canlıların yaşamlarını sürdürebilmek için diğer canlıları avlamak zorunda olduğunu hatırlatan Büyükgüzel, “Bu iki canlı grup, omurgasız hayvanlar grubundandır. Yengeç eklembacaklılar içerisinde on bacaklı hayvansal organizmadır. Hem karasal hem de suda yaşama alışkanlığına sahip olup deniz anası ise yine omurgasız canlılardan yaşam ortamları genelde sucul ortamlardır. Tatlı ve deniz sularında yaşarlar. Bu görüntüye baktığımız zaman iki açıdan değerlendirebiliriz. Birincisi besin zinciri açısından düşünebiliriz. İkincisi ise canlılar aleminde kendilerini savunma mekanizmaları açısından geliştirdikleri yöntem olarak da bu görüntüyü değerlendirebiliriz. Tüm eko sistemlerde sucul ekosistemler ve karasal ekosistemler gibi bir besin zinciri mevcuttur. Dolayısıyla kendi ürünlerini oluşturabilen bitkiler dışında diğer hayvanlar yaşamlarını sürdürebilmek için diğer canlıları yemek ve onları avlamak zorundadır” dedi.

“DENİZANALARI YENGEÇLERİN BESİN KAYNAKLARI ARASINDA”

Yengeçlerin genellikle solucan ve bazı otsu bitkilerle avlandığını ifade eden Kemal Büyükgüzel, denizanasını avlamaya çalışan yengeçlerin doğadaki büyük bir rekabetin göstergesi olduğuna dikkat çekti. Yengeçlerin genelde solucanlar, bazı otsu bitkiler, yumuşakçalar ve küçük balıklarla beslenen hayvansal omurgasızların önemli bir grubu olduğunu ifade eden Büyükgüzel, şöyle konuştu: “Deniz anaları daha çok küçük balıklar daha küçük deniz ya da tatlısu canlıları ile beslenen omurgasız hayvanlardır. Bu videoda gördüğümüz av avcı yaklaşımı açısından düşündüğümüz zaman yengeçlerin ortamda karşılaştıkları deniz analarını kıskaçları ile yakalayarak avlamaya çalıştıkları açıkça gözükmektedir. Fakat doğal besin zinciri içerisinde aslında denizanaları yengeçlerin normal besin kaynakları arasında bulunmamaktadır. Fakat burada tabii ki doğada büyük bir rekabet olduğu için güçlü olanın zayıfı eleyerek yaşamını sürdürebilmesi için ilk karşılaştıkları anda güçlü olan zayıf olana karşı bir savunma mekanizması geliştirecektir.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.