1 Milyon 800 Bin Emekliye Zam Müjdesi

Emeklilerin yakından takip ettiği intibak yasasında sona gelindi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) teknik düzeyde çalışmalarını tamamladı. Hazırlanan yasa taslağının önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na sevk edilmesi bekleniyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu İntibaktan 2000 yılı öncesinde emekli olan 2,5 milyon kişi yararlanacak. İntibakta, ‘eşit işe eşit ücret’ uygulamasında olduğu gibi eşit gün ve eşit prime eşit maaş formülü uygulanacak. 9 bin gün prim ödediği halde 5 bin gün ödeyenle aynı maaşı alan emeklinin aylığı yükselecek. Artışlar maaşa 2013’te yansıyacak.

SSK emeklileri için yapılan çalışmada prim gün sayısı ve prim tutarı esas alınacak. Emeklilerin maaşı, ödedikleri prim gün sayısı ve prim miktarı esas alınarak düzenlenecek. Mevcut durumda, farklı emeklilik sistemleri nedeniyle yüksek prim ödeyenle daha düşük prim ödeyenler aynı maaşı alıyor. SGK tarafından yapılan çalışmada 5 bin gün prim ödeyenle 9 bin gün prim ödeyenin aynı maaşı aldığı ortaya çıktı. Aynı şekilde yüksek pirim ödeyerek emekli olanla asgari ücret üzerinden prim ödeyerek emekli olanların aynı maaşı alması gibi durum da söz konusu. İntibak düzenlemesinin temel amacı, bu çarpıklığı ortadan kaldırmak olacak. Daha uzun süre çalışıp, daha fazla prim ödeyen veya asgari ücret yerine yüksek prim ödeyen daha fazla maaş alacak. İntibak düzenlemesinin ardından her bir emeklinin maaşındaki artış da ayrı ayrı olacak. Prim gün sayısı ve ödenen prim tutarı esas alınacağı için örneğin bir emeklinin maaşında 20 lira artış olurken başka bir emeklinin maaşı 200 TL artabilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.