10 bin yatırımcıya bedava arsa tahsisi

Fotoğraf:Alexandra Beier/Getty Images

YATIRIMCILARA  BEDAVA ARSA TAHSİSi

“5084 sayılı yasayla uygulanan bedelsiz arazi tahsisi uygulaması 2010’da sona ermişti. Türkiye’de atıl duran 11 bin 500 sanayi parseli tespit edildiğini ve Sanayi Bölgeleri (OSB) içinde yatırım sözünü yerine getirmeyen işletmelerden de arsaları geri almaya başladığını söyleyen, bilim sanayi ve teknoloji bakanı Nihat Ergün tüm bu alanları, yeni yatırımlara açmak için ‘”Yatırımcılara Bedelsiz Arsa Tahsisine İlişkin Yönetmeliği” hazırlandığını ve başbakanlığa da gönderdiği yönetmelik sayesinde bakanlar kurulunun belirleyeceği şehirlerdeki OSB’lerde, yatırımcılara bedelsiz veya indirimli arsa tahsisi yapacağını söyledi.”

İLÇELER DE UNUTULMADI
Ergün, “Ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu illerinin bulunduğu 4. bölgedeki il ve ilçelerdeki OSB’lerde yatırımcılara bedelsiz arsa tahsis edeceğini  söyledi.

HEDEF 30 MİLYAR TL
Uygulama sonucunda 10 bin civarında yatırımın gerçekleşmesini bekleniyor.. Bir yatırımın ortalama 3 milyon lira değerinde olduğunu ve 40 kişilik istihdam oluşturduğunu düşünürsek, uygulama sonucunda 30 milyar TL civarında yeni yatırım ve 400 bin kişilik istihdam oluşacak. Bu da milli gelire 100 milyar lira civarında bir ilave anlamı taşıyor.”

ÜRETİMİN 3 YIL İÇERİSİNDE OLMASI ŞARTI ARANACAK
Yatırımcılara sağlanacak bedelsiz arsalar için sadece iki şart aranacak. İlki arsayı aldıktan üç yıl sonra üretime geçmek. İkincisi ise en az 10 kişi istihdam etmek. Öte yandan henüz uygulama resmi olarak başlamamasına rağmen 1 ay içinde 800 girişimciden başvuru alındı.
Yatırımlarda öncelikli sektörler, kimya, petrol, enerji, otomotiv, ulaştırma, taşımacılık, elektronik, tıbbi cihaz, ilaç, havacılık, makine, madencilik

BEDELSİZ ARAZİ TAHSİSİ GEÇEN YIL SONA ERMİŞTİ
2004’te yürürlüğe giren 5084 sayılı kanun çerçevesinde yatırımcılara belirli koşullara bağlı ve kısıtlı sayıda bedelsiz arsa tahsisi yapılıyordu. Ancak bu tahsis 6 Şubat 2010 tarihinde sona ermişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.