10 Numaralı Yağ’a ÖTV Zammı Yapıldı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ‘10  numara yağ’ (Organik karma çözücüler ve incelticiler, boya ve vernik çıkarmada kullanılan müstahzarlarda) adı  ile son dönemde kullanımı yaygınlaşan ve ciddi bir vergi kaybı ile çevre tahribatına neden olan soruna çözüm için vergi düzenlemesi (ÖTV artışı) yaptı.

Maliye  Bakanı sözkonusu vergi düzenlemesi ile piyasada ’10 numara yağ’ adı altında  motorin yerine yasa dışı akaryakıt satışı ve kullanımını engellemeyi amaçladıklarını bildirdi. Yapılan açıklamada, yasal olmayan şekilde akaryakıta karıştırılması mümkün olan ve aynı zamanda sanayicilerin üretimlerinde girdi olarak kullandıkları solvent diye adlandırılan mallar ile baz yağ, madeni yağ, yağlama müstahzarı, tiner gibi ürünlerin tüketiminde son yıllarda ciddi artışlar görüldüğünü  söyledi.
Şimşek yaptığı açıklamada yağlama müstahzarlarının normal teslimlerde 0, 3000 TL/Kg olan ÖTV tutarını, baz yağ/madeni yağların normal teslimlerindeki vergi tutarlarına paralel olarak 1, 0560 TL/kilograma çıkardıklarını bildirdi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.