13 İl Daha Büyükşehir Olacak

13 İl Büyükşehir Olacak

Hükümetin uzun süre üzerinde çalıştığı 13 ilin büyük şehir olmasıyla ilgili tasarı TBMM gündemine gelecek. Büyükşehir ilan edilecek iller; Aydın, Denizli, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Balıkesir, Van, Manisa, Hatay, Malatya ve Mardin.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti’nin son MYK toplantısında ele alınan tarının bir an önce yasalaşmasını istedi.

Hürriyet’in haberine göre nüfusu 750 bini aşan şehirlerin Büyükşehir yapılmasına ilişkin yasa tasarısıyla ilgili çalışmalar tamamlandı. Geçen pazartesi günü yapılan MYK toplantısında başbakana ayrıntılarıyla sunulan tasarıda, ili sınırlarının Büyükşehir belediye sınırı olarak esas alınması planlanıyor. Buna göre şehirlerde gecekondulaşma ve afet riskine karşı makro planları uygulamak amacıyla yetki reformu yapılacak.

İstanbul ve İzmit örneğinde olduğu gibi Türkiye genelinde illerin coğrafi sınırları, belediye sınırı kabul edilecek. Böylece büyük ölçekli imar planlarında il belediye meclislerinin kararları esas olacak. İlçe belediyeleri daha çok belirlenen makro plan içinde çalışacak. Ak Parti yöneticileri bir çok ilde oluşan gecekonduları, kenar mahalleleri makro planla engelleneceğini ve çarpık kentleşmenin önleneceğini belirttiler. Sadece coğrafi büyüklüğü geniş olan olan Ankara gibi iller için özel statü yapılabileceği ifade ediliyor.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.