17 Ağustos Depreminde Ölenler Anıldı

17 agustos depremi_ihaYalova’da 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara depreminde hayatını kaybedenler düzenlenen törenle anıldı.

45 saniyede 40 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği Marmara depreminin 14. yıldönümü nedeniyle Yalova’daki Deprem Anıtı’nda anma töreni düzenlendi. Depremin anısına yapılan ve Yalova’da depremde hayatını kaybedenlerin adlarının yazılı olduğu mermer bloklardan oluşan Deprem Anıtı’nda fotoğraf sergisi de açıldı. Vatandaşlar depremde kaybettikleri yakınlarının isimlerinin yazılı olduğu bloklara çiçekler koydu.

Depremde 5 katlı apartmanın çökmesi sonucu eşini ve 2 çocuğunu kaybeden Sinan Kol, gözyaşları arasında depremde yaşadıklarını anlattı. Kol, “Ben deprem olduğunda Çınarcık’taki iş yerimden eve dönüyordum. Geldiğimde evi bulamadım. 5 katlı bina çökmüştü. Sabaha kadar enkazın başında bekledim. Enkazdan sadece birkaç çocuk canlı olarak çıkabildi. Enkazdan gelen o birkaç çocuk sesinin benim çocuklarıma hayat olması için çok bekledim ama olmadı. Çıkan çocukların annesi babası sevindi elbette ki. Ama ben sevinemedim. Türkiye de çok üzüldü ama yapacak bir şey yoktu. 14 yıldır hep böyle gidiyor. Umarım bir daha yaşanmaz. O bir felaketti. İnanılmaz bir felaketti” diye konuştu.

Bu arada Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) üyeleri de meşalelerle depremde ölenler anısına yürüyüş yaptı.

Kaynak: İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.