17. Mersin Akdeniz Oyunları Sona Erdi

20132Mersin’de 20-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen 17. Akdeniz Oyunları, oyunlar için  inşa edilen 25.000 kişilik Arena Stadyumu’nda yapılan kapanış töreni ile sona erdi. Oyunların kapanış gecesine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) BAŞKANI Amar Addadi, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Mersin Bütükşehir Belediyesi Başkanı Macit Özcan’ın katılımı ile gerçekleşti.

Tören 2017 18. Akdeniz Oyunları ev sahibi kenti olan Tarragona şehrinin Belediye Başkanı Josep Pobleti Tous’Un, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit  Özcan’ın elinden Akdeniz Oyunları bayrağını devralması ile başladı. Ardından Macit Özcan yaptığı konuşmada oyunların gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederken, 2006 yılından bu yana büyük bir mücadele vererek gerçekleştirdikleri XVII. Akdeniz Oyunları’nın büyük bir başarıyla geçtiğini vurguladı ve “Bugün Mersin için miladi bir gün. Mersin artık dünyada Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapmış bir spor şehri olarak anılacaktır.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise yaptığı konuşmada tüm Mersinlilere Akdeniz Oyunları’na verdikleri destek için teşekkür etti ve Mersin’in bundan sonra olimpiyatlara sporcu yetiştiren bir kent olarak anılacağını söyledi. Bundan sonraki hedeflerinin 2020 olimpiyatları  olduğunu söyleyen Kılıç, oyunlarda eğer bir hata olmuşsa bunun  kimsenin değil kendi hatası olduğunu söyledi.

ICMG Başkanı Amar Addadi ise, Türkiye’nin, çok kısa bir süre içinde hazırlanarak büyük bir iş başardığını ve  Akdeniz Oyunları’nın, Türkiye için büyük bir başarı kaynağı olarak tarihteki yerini aldığını söyledi. Emeği geçen herkesi kutladığını ifade eden Addadi, Türkçe olarak “Gönüllüler Bravo” diyerek, gönüllülerin oyunlara sağladığı katkılarına karşı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Konuşmaların ardından başlayan başlayan kapanış gösterileri renkli geçti. Işık ve ses şovları ile sunulan dans ve folklor gösterileriyle beraber havai fişek gösterisi yapıldı. Sunulan 3 gösterinin ardından Ferhat Göçer bir konser verdi.

Oyunlara 6.000 sporcunun katılması beklenirken, 24 ülkeden 31 branşta 3 bin 49 sporcu katıldı. Madalya sıralamasında 70’i altın, 52’si gümüş, 64’ü bronz olmak üzere 186 madalyayla birinci bitiren İtalya’nın ardından 2. sırada tamamlayan Türkiye, 47’si altın, 43’ü gümüş, 36’sı bronz olmak üzere 126 madalyayla kendi oyunlar rekorunu kırdı. Türkiye, Akdeniz Oyunları tarihindeki madalya sıralamasında da toplamda 310 altın, 214 gümüş, 239 bronz madalyanın sahibi olarak genel sıralamada İspanya’yı geride bırakarak 3. sıraya yerleşti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.