18. Altın Koza Film Festivali Adana’da Başladı

Bu yıl 17 – 25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Altın Koza Film Festivali’nin  programı hakkında detaylı bilgi vermek üzere, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Altın Koza A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Özer, Festival Genel Koordinatörü Ozan Aksu, Festival Sinema Programları Koordinatörü Kadir Beycioğlu ve Festival Danışmanlarından sinema yazarı Esin Küçüktepepınar’ın katılımlarıyla, İstanbul Hilton Oteli’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Bu yıl, Yaşam Boyu Onur Ödüllerini sinemanın birbirinden değerli sanatçıları Kadir İnanır ve Nebahat Çehre ile aynı zamanda Adanalı olan usta yönetmen Ali Özgentürk’e vereceklerini belirten Aldırmaz, “Son yıllarda yaptığı birbirinden güzel filmlerle ülke sinemamızı tüm dünyaya tanıtan Sayın Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivalinden ödülle dönen, “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin Türkiye Prömiyerinin Adana’da, festivalimizde gerçekleştirecek olması bize büyük mutluluk veriyor” dedi.

Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, sinemaya emek vermiş pek çok sanatçının, çeşitli platformlarda Adana’da bir sinema müzesi kurulması gerektiği yolundaki görüşlerini dile getirdiklerini ifade ederek, Adana Büyükşehir Belediyesi olarak, bu görüşü hayata geçirmeye karar verdiklerini müjdeledi. Büyükşehir Belediyesi Adana Sinema Müzesi’ni açmak için yoğun bir çalışma içinde olduklarının altını çizen Aldırmaz, “Müzemizin açılışını festivalimiz sırasında yapacağız. Müzemiz, Adana’mızın en eski yerleşim yeri olan Seyhan Nehri kıyısındaki Tepebağ Bölgesi’nde; Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırıldı, restore edildi. Adana ve Sinema denilince akla gelen ilk isim Yılmaz Güney müzeye damgasını vuracak. Ona ait özel eşyalar, belgeler ve dokümanlar ile çok sayıda Adanalı sinema sanatçısının film afişleri ve filmleri yer alacak bulunacak. Yine, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür Bakanımız, Adana’ya yaptıkları ziyaretler sırasında, kentimizde önemli bir eksiklik olan çok amaçlı salonlara sahip ‘Kültür Merkezi’nin kurulacağı müjdesini vermişlerdi. Bu vesile ile kültür ve sanat hayatımızın önemli bir kilometre taşı olacak bu merkez için sizlerin aracılığıyla kendilerine teşekkür etmek isterim” diye konuştu.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.