19 Mayıs Törenlerinin Nasıl Kutlanacağı Belli Oldu.

19 MAYIS KUTLAMALARI BİR HAFTA SÜRECEK

19mayıs

19 Mayıs törenlerinin nasıl kutlanacağı tartışmasına bakanlık son noktayı koydu. Bundan sonra kutlamalar bir gün değil bir hafta sürecek.

19 Mayıs programı şöyle olacak. Programa göre, 19 Mayıs Gençlik Haftası olarak kutlanacak, 1 hafta sürecek. 19 Mayıs’ta Samsun’da Atatürk için doğum günü pastası kesilecek. Ankara’da 10 bin gencin katılımıyla gençlik şurası düzenlenecek.

 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bugüne kadar 19 Mayıs günü yapılan devlet töreniyle sınırlı kalıyordu. Gençlik ve Spor Bakanlığı, kutlamaların ‘Atatürk’ü Anma’, ‘Gençlik’ ve ‘Spor’ olmak üzere üç ana eksen üzerine oturtulmasına karar verdi.

Atatürk’ü Anma boyutuyla kutlamalar kapsamında her yıl Atatürk’ün ‘Benim Doğum Günüm 19 Mayıs’tır’ sözüne binaen, Samsun’da doğum günü pastası kesilecek.

Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı 19 Mayıs günü Samsun’da halkın katılımı ile doğum günü pastası halka dağıtılacak. Kent meydanında doğum günü kutlamaları, ışık, ses gösterileri ve sanatçıların vereceği halk konserleri ile sona erecek. Türk Yıldızlarının akrobasi gösterileri de kutlamalara ayrı bir renk katacak. Atatürk’ün Samsun’a ayak basışı hologram gösterileri ile yeniden canlandırılacak

81 ilde kent meydanlarında halk konserleri düzenlenecek. 19 Mayıs’ın önemi halka anlatılacak.

Gençlik Şurası sebebiyle Türkiye’nin 81 ilinden, KKTC ve Avrupa’dan gelen 10 bin genç, Gençlik Haftası kutlamaları kapsamında 15 Mayıs’ta Anıtkabir’e giderek Atatürk’e şükranlarını sunacak

81 ilde kent 2008 yılından beri uluslararası bir kimliğe bürünen 19 Mayıs Kutlamalarına bu yıl 5 kıta 35 ülkeden toplam 540 genç katılacak.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.