20 Yılda Bir Müzelik Eşya

Bir müzelik eşya

Çorum’un Sungurlu ilçesinde emekli öğretmen Hüseyin Çelik, 20 yıla yakın sürede biriktirdiği eski eşyalardan oluşan koleksiyonunu evinde sergiliyor. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eşyalara şu ana kadar 100 bin TL harcadığını söyleyen Çelik, ileride müze açarak bu eşyaları sergilemek istiyor.

1993 yılından itibaren il il gezerek antika eşya topladığını söyleyen Çelik, bir hevesle eski eşya biriktirmeye başladığını ve geçen 19 yılda çok sayıda antika sayılabilecek nitelikte eşya topladığını söyledi. Geçmiş dönemlere ait eşyalara olan merakının zamanla bir tutku haline geldiğini ifade eden Çelik, “Şu anda elimde bir çok müzede bile bulunmayan eşyalar mevcut. Yaklaşık 19 yıldır gezip gördüğüm yerlerde gözüme çarpan ne kadar eski eşya varsa bir şekilde sahiplendim” diye konuştu.

Evinde sergilediği eski eşyalar arasında radyodan daktiloya, ütüden telefona, tüfekten kılıca, madeni paradan telefona, teraziden gaz lambasına, fotoğraf makinesinden, kameraya, dikiş makinesinden kapı kilidine, tahta yayıktan, değirmen taşlarına kadar birçok eşyanın yer aldığını vurgulayan Çelik, “Şu an evimde bulunan eşyaların bir bölümü bazı müzelerde dahi yok. Yakın zamanda Ankara’da Çorum tanıtım günleri düzenlendi. Burada Sungurlu Kaymakamlığı ve Belediye stantlarına bazı eşyaları verdim ve orada sergilendi” dedi.

Amacının şu anda evinde bulunan tarihi eşyaları bir müze evde toplamak ve burada vatandaşların ziyaretine sunmak olduğunu söyleyen Çelik, “Bu konuyu ciddi ciddi düşünüyorum. Sahip çıkılırsa ilçe düzeyinde bir müze açmak istiyorum ve bu tarihi eşyaları hem uzun yıllar saklamak hem de çocuklarıma ve yeni nesillere bu tür eserler bırakmak istiyorum” diye konuştu.

Eşiyle birlikte il il gezerek topladığı 500’den fazla eşyaya şu ana kadar 100 bin TL harcadığını söyleyen Çelik, bu koleksiyonun içerisinde 100-150 yıllık parçaların bulunduğunu belirtti.

Çelik, evinde bulunan eşyaların kesinlikle satılık olmadığını bu taleple gelen vatandaşlara da olumsuz yanıt verdiğini sözlerine ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.