23 Nisan Çocuk Bayramı ABD’ye Karar Tasarısı Olarak Sunuldu

(Getty Images/AFP/MANDEL NGAN)

ABD Kongresinde, Türk dostu milletvekilleri Türklerin lehine öne sürdükleri kararlar ile sonunda bahar havası yaşattılar.

Geçen hafta bazı kongre üyelerinin 1915 olayları ile ilgili Ermenilere destek veren anma etkinlikleri yapılmıştı. Fakat bu hafta Türk dostu milletvekilleri üst üste Türkiye lehine tasarılar sundular.

Ermeni lobisinin ABD Kongresi’nde faaliyetlerini yoğunlaştırdığı Nisan ayında, Kongre’deki Türk dostu milletvekilleri de karşı atağa geçerek, ardı ardına Türkiye lehine tasarılar sunuyor.

Daha önce Kongredeki Türkiye Dostluk Grubunun eşbakanıTürklere yönelik övgülerin yer aldığı “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” konulu bir karar tasarısı sunmuştu. Bunun ardından şimdi ise Türkler ile övgüler ile bahsedilen 235 sayılı kararda, “Atatürk’ün Türkiye’nin bağımsızlık ve egemenliğini gençlere emanet ettiğini, ayrıca dünyadaki ilk çocuk bayramını ilan etmesi nedeniyle Türkiye’ye teşekkür” ediliyor.

Önce Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülecek olan tasarıda, “23 Nisan 1920’de, Kurtuluş Savaşı sırasında, Ankara’daki Büyük Millet Meclisi’nin, yeni, bağımsız, laik ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmak üzere toplandığı” vurgulandı.

Tasarıda Atatürk’ün yaptığı bir çok yenilikler ve yeni kurumların inşa edilmesinden de bahsedildi.

 

Yoruma kapalı.