29 Ekim’de Halk Yasak Dinlemedi

Fotoğraf:Semra Şener, The Epochtimestr

Cumhuriyet’in kuruluşunun 89. yılında başkentte vatandaşlar  Birinci Meclisten Anıtkabir’e yürüdü.

Ankara Valiliği’nin engellemelerine rağmen yüzbinlerce kişi kutlamalar için  Anıtkabir’e geldi.

Sabah saat 11:00 civarında Ulus’taki birinci Meclis’in önünde toplanan halk diğer şehirlerden gelecek vatandaşları bekledi. Fakat tüm yurtta İçişleri Bakanlığının  bir yazısıyla 81 ilden Ankara’ya kutlamalar için   gelmek isteyen vatandaşların bulunduğu otobüsler toplanma yerlerinde ya da şehir çıkışlarında durduruldu.

Polis ellerinde Atatürk posterleri ve Türk bayrağı taşıyan grubu önce alana sokmak istemedi. Polis ve vatandaşlar arasında bir arbede çıktı. Çıkan arbedede polis vatandaşlara biber gazı ve su sıkarak dağıtmak istedi.

Biber gazı ve su etkili olmadı

Birinci meclisin önünde toplanan halka polisin biber gazı ve su su sıkmasına rağmen vatandaşlar dağılmadı. Bu sırada alana girmek isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da polis bir süre izin vermedi. Polisin biber gazı ve tazyikli su sıktığı sırada  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP’liler, askeriyeye ait gazinoya girdi. Fakat onlar da biber gazından etkilendiler.

‘ Mustafa Kemal’in askerleriyiz , tam bağımsız Türkiye’ şeklinde sloganlar atan  vatandaşlar yasağa rağmen Anıtkabir’e ulaştı.

Cumhuriyet bulvarında trafik durdu  

Ankara sokakları akın akın Anıtkabir’e ulaşmak isteyen vatandaşlarla doldu . Farklı güzergahlardan Anıtkabir’e gelen vatandaşları yoldan geçen  araçlar da  kornalarıyla desteklediler.

Pankartlarıyla Anıtkabir’e gelen  Ankara Barosu da halkın büyük alkışını aldı. Her yaştan insan ellerinde Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla akşam saatlerine kadar Anıtkabir’den ayrılmadı.

Fotoğraf galerisi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.