30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94. Yıldönümü

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’NIN 94. YILDÖNÜMÜ ZONGULDAK’TA TÖRENLERLE KUTLANDI. (ONUR ALTINDAĞ - SERTAÇ ÖZDEMİR/ZONGULDAK-İHA)

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94. Yıldönümü Zonguldak’ta törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında Zonguldak’ta tören düzenlendi. Valilik binası önündeki törene, Zonguldak Valisi Ali Kaban, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Haluk Selvi, İl Emniyet Müdürü Osman Ak, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, vali yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve daire müdürleri katıldı.
Atatürk Anıtı’na, Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri konuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunduğu törende Türk Bayrağı askerler tarafından göndere çekildi.
Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Jandarma Binbaşı Orhan Kaş yaptı. Kaş, “Başkomutan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kazanılan ve yüce Türk ulusu kahraman Türk silahlı kuvvetlerinin gücünü tüm dünyaya gösteren şanlı 30 Ağustos zaferimizin 94. yılını kutluyoruz. 30 Ağustos Zafer bayramı ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı tüm olanaksızlıklara rağmen yüce Türk ulusunun sarsılmaz azmi yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığıyla kazanılmıştır. Ulusumuz, 30 Ağustos zaferiyle kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere anlamlı, ağır ve uzun süre unutamayacakları bir ders vermiştir. 19 Mayıs 1919’da Mustafa kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı meş’ale dalga dalga büyüyerek bütün yurdu sarmış Amasya, Erzurum ve Sivas kongreleri ile izlenecek yol belirlenmiş ve 23 Nisan 1920’de egemenlik kayıtsız şartsız millete teslim edilmiştir. Millet adına TBMM aldığı mücadele kararıyla İnönü, Kütahya, Eskişehir muharebeleri ve nihayet Sakarya Meydan Muharebesiyle düşmanın savaşma azmi ve iradesi kırılmıştır. Büyük bir coşkuyla kutladığımız bu eşsiz zaferin mimarı ve başkomutanı ulu önder Atatürk, kahraman silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz” ifadelerine yer verdi.
Tören, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi halkın mücadelesinin anlatıldığı fotoğraf sergisi ile son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.