Serhat Koçak`ın “Ruh Halleri” Sergisi

Ocak 2011 de kurulan 311artworks bağımsız ve çağdaş bir sanat alanıdır. Amacı güncel sanat potansiyeline mekan yaratmak, genç sanatçıları desteklemek, sanatı daha geniş kitlelere ulaştırmak olan 311 artworks bu kez kapılarını Serhat Koçak`ın “Ruh Halleri” isimli kişisel sergisi’ne açıyor.

16 Mart 1983’te İstanbul`da doğan Serhat Koçak liseye devam ederken resim dersleri aldı. Lise sonrası Avustralya`da üniversitede IT, Multimedya bölümünü okudu. Avustralya`daki yaşamı onun hayattaki hedeflerine ulaşmasına yardımcı oldu.

Bir şeyler yaratarak kendini ifade etme tutkusu onu tual üzerinde çalışmaya yönlendirdi.

Serhat, soyut ekspresyonist çalışmalar yapan bir sanatçı. Eserlerinde duygularını ifade ederken gözlemleyenlerin maddeyi unutup, içsel benliklerini fark etmelerini istemektedir.

“Eserlerim benim köprülerim, renkler mutluluğum, kederim ve dünyayı nasıl gördüğümdür. Düşüncelerimiz olmadan bir hiçiz ve bu dünyaya uyumumuzu ve bunun bir sanatçı olarak beni nasıl etkilediğini bilmem gerek” demektedir.

Sanatçı neden başka bir alanda eğitim almışken resim yapmayı seçtiniz diye sorusuna “Resim beni seçti, bence bu seçilebilinecek bir şey değil, hayat gibi…” diye cevap vermektedir …

Hayatın yansımaları sadece figürleri, gözümüzün gördüğü objeleri boyamak, onlardan hikayeler anlatmaya çalışıp herkesin bir anlam vermesini umut etmek değildir. Yapıtlarımdaki beni, hayatı anlamak için içimize bakıp aslında hepimizin dıştaki kişiler olduğumuzu fark etmemiz için etkendir. Hayat da duygulardan ibaret, yaşadığımız dünya, yalnızca aklımızın bize anlatmaya çalıştığı bir ortamdır. Duygular güfte olmadan da gösterilebilinir. Benim hareketlerim, eserlerim gerçek beni oluşturur. Bu benim dünyam, beni benden daha iyi kimse anlayamayacağına göre; ben herkese kendimi eserlerimle ifade edip tanıtıyorum.”

“Yapıtlarım hayatımdaki gözlemlemiş olduğum ikilemleri anlatıyor. Söylemiş olduğum gibi hayat duygulardan ibaret ve de yaşanmışlıkların nasıl hissettirdiği. Bir olay veya durumla ilgili, Nasıl hem aşk ve de korku duygularını birbirinden farklı hissedip ama ikilemi arasında boğuşabiliyorsak ya da hem intikam hem de bağışlamak hislerini aynı anda hissedip hangisinin hangisi olduğunu anlayamıyorsak. Bir duygunun esiri olup diğerlerini fark edemiyorsak, duyguların bizdeki hükmü, arada kalmışlıklarımız ve sonuç gibi durumları üzerine.

Sergi, 30 Nisan’a kadar gezilebilir.

311 Artworks, Lüleci Hendek Cad. No: 31  Tophane Beyoğlu

Yoruma kapalı.