4+4+4’e Kademeli Geçişte ‘İmam Hatip Endişesi’

4+4+4’e Kademeli Geçişte ‘İmam Hatip Endişesi’

Gündemi meşgul eden, kesintisiz eğitimin 8 yıllıktan 4+4+4 olarak 12 yıla kademelendirilerek çıkartılmasında çıkan tartışma, yasa teklifinin 9. maddenin değiştirilmesine neden oldu. Yapılan değişiklikle ilköğretim 2. kademede yani 6, 7, 8. sınıfta zorunlu derslerin yanı sıra seçmeli dersler de almaları öngörüldü.

Alt komisyon üyesi CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, 5. sınıftaki bir öğrenci önce bir-iki saat ders alacağını ve ileriki yıllarda seçmeli ders saatlerinin artırılacağını,  bu durumda 2. kademenin son iki yılının meslek liselerinin orta kısımları gibi olacağını iddia etti. Bakanın imam hatiplerin orta bölümlerinin açılabileceğini söylediğini hatırlatan Serter, düzenlemenin arka planında ortaokulda da imam hatip düzenlemesi çıkabileceği, öyle bir güvensizlikleri olduğu için muhalefet şerhi koyduklarını ifade etti.

AKP Grup başkanvekillerinin ortak imzasını taşıyan 4+4+4 yeni eğitim modeli teklifiyle  ilgili oluşturulan alt komisyon, çalışmalarını tamamladı. Kesintisiz eğitimin başlamasıyla 1997’de kapatılan imam hatiplerin orta kısımlarının açılacağına yönelik muhalefet eleştirisine neden olan ‘‘yönlendirmeyle ilgili’’ maddede değişikliğe gidildi.

Teklifin 9. maddesi değiştirilerek, öğrencilerin yoğun olarak dini eğitim almalarının önünü açan bir düzenleme yapıldı. Yapılacak yeni düzenlemeyle, “İlköğretim 2. kademe okullarında ortaöğretimi destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve ilgilerine göre seçimlik dersler oluşturulacak” şeklinde ifade edildi.

Buna göre ortaöğretim programlarına hazırlanmalarını destekleyecek dersler alacak. İlköğretim 2. kademedeki temel derslerin yanı sıra öğrenciler, seçmeli dersler tercih edecek. Seçmeli dersleri ve içeriklerini Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelikle belirleyecek. Öğrenciler 5,6,7 ve 8. sınıfta seçmeli derslerde isterse sosyal, isterse sayısal veya din öğretimi alanında seçmeli dersleri tercih edebilecek. Öğrencilerin ilköğretim 2. kademede aldıkları seçmeli dersler, seçecekleri lise türlerini etkileyecek.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Alo 147 çağrı merkezini açtı. Açılan çağrı merkezi ile öğrencilerin sınavlarla ilgili bilgi verilecek.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.