55.000 Öğretmen alacağız dendi, sadece 10.000 öğretmen alındı

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, yeni bir eğitim-öğretim yılına kronik sorunlarla birlikte başlandığını ileri sürdü. Bu kronik sorunların yanı sıra bu yıla ayrıca ”ikinci 12 Eylül mantığıyla başlandığını” iddia eden İnce,
1992 yılında çıkarılan Milli Eğitim Teşkilat Kanunu’nun, Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirildiğini söyledi. İnce, şunları söyledi:

”Yapılan düzenlemeyle artık MEB görevleri arasında Atatürk devrimi ve ilkelerine bağlı bireyler yetiştirme yoktur. Ailesini, vatanını, milletini seven bireyler yetiştirme görevi de yoktur. Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren bireyler yetiştirme görevi de yoktur. Kendi ülkesini sevmeyi görev olmaktan çıkaran dünyada başka bir ülke var mıdır? Yeni düzenlemede şöyle yazıyor: ‘Uluslararası veya yerli iş dünyasına uygun insan yetiştirmek.’ Burası tuzun koktuğu yerdir. Devletin amacı artık yurttaş değil piyasa adamı, bağımsız devlet değil sömürge anlayışı, sorgulayan değil biat eden insan yetiştirmektir.”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in ”Önceki bakanın ’55 bin öğretmen alacağız’ sözünü gerçekleştiremediğimiz için özür dilerim” dediğini belirten İnce, ”Bu palavra bir açıklamadır. Bu sözü Başbakan Erdoğan, TBMM’de bütçe konuşmasında vermişti. Özür dilemesi gereken birisi varsa o da Ömer Dinçer değil Recep Erdoğan’dır” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlerin esas olduğunu, yapılan düzenlemelerle öğretmenlerin haklarının ellerinden alındığını ve ”öğretmen olmayan yönetici sınıfının cebinin doldurulduğunu” ileri süren İnce, ”Elit, seçkinci bir sınıf oluşturmaktadırlar. Öğretmenlerle seçkinci sınıf arasında maaş uçurumu oluşturulmaktadır. Ek ders ücretlerini yönetici sınıfın doğrudan maaşlarına ekliyorlar” dedi.

”Talim Terbiye Kurulu’nun, Cumhuriyetin en temel kurumlarından biri olduğunu ancak bu kurumun artık bitirildiğini” öne süren İnce, yeni ilçe olan Arnavutköy’de 2 bin öğretmen olması gerekirken bin öğretmen olduğunu ve 288’de ücretli öğretmen bulunduğunu söyledi. 300 bin öğretmenin işsiz olduğunu, 155 bin öğretmen açığının bulunduğunu ifade eden İnce, ”Ama tarla bitkileri mezunu,
hayvan yetiştiriciliği mezunu sınıf öğretmenlerimiz var” dedi. CHP’li İnce, şöyle devam etti:

”Peki Ömer Dinçer bunları bilir mi? Bu sorunları çözebilir mi? Çözmek için mi gelmiştir? Hayır. Sayın Ömer Dinçer’in ne bu sorunları bildiği vardır ne bu sorunları çözme yeteneği vardır ne de bu sorunları çözmek gibi bir derdi vardır. O özel görevlidir. Geçmişte ‘Cumhuriyet bitmiştir’ diye yazdığı makaleler ortadadır. Onun bir görevi vardır ve görevi, Cumhuriyet eğitimini yıkmaktır. Profesörlüğü tartışmalıdır, intihalden suçlu bulunmuştur. Onu, YÖK belki yeniden profesörlüğe geri iade edebilir ama AKP’nin beyin takımı, onu ordinaryüs yapacaktır hiç kuşkunuz olmasın.

2004’de başlayan eğitim kuşatmasının ikinci saldırı hamleleri gelecektir. 2004’de başlanmıştı Cumhuriyetin temel değerleriyle uğraşılmaya. Bir mesafe almışlardı. Sonra yargıyı önlerinde engel gördüler. Yargıyı bitirdiler, diz çöktürdüler, teslim aldılar. Şimdi eğitime ikinci kuşatma harekatı gelmektedir.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.