AB Zirvesinde Türkiye Mesajları

Fotoğraf : Pixabay

Brüksel’de gerçekleştirilen AB zirvesinde Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’yle ilgili açıklamalarda bulundu.

AB ülkeleri liderleri Brüksel’de yoğun bir gündemi değerlendirmek üzere bir araya geldi. İki gün gerçekleşecek zirvedeki konular Belarus’taki siyasi kriz, Doğu Akdeniz gerilimi ve Dağlık Karabağ’da yaşananlar olacak.

Zirvede ilk gün toplantılarının başlamasından önce Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, basın mensuplarına Türkiye’yle ilgili önemli açıklamalar gerçekleştirdi.

Angela Merkel, “Gerilimi azaltmak için barışçıl bir yol bulma konusunda kararlıyız. Türkiye’yle ilişkilerimiz doğal olarak son derece karmaşık ancak tüm bu zorluğa rağmen yapıcı ilişkiler kurmak AB’nin çıkarına” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise, “Ya gerilim yükselecek, ki bunu istemiyoruz, ya da yatışacak ve yapıcı bir ilişkiye doğru ilerleyeceğiz. İstediğimiz bu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.