ABD Bakanı John Kerry Suriye Müdahalesi ile İlgili Açıklama Yaptı

ABD Dış işleri bakanı john kerry suriye ile ilgili basın açıklaması yaptı (Alex Wong/Getty Images)
ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry Suriye ile ilgili basın açıklaması yaptı (Alex Wong/Getty Images)

ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry, Suriye’de 426’sının çocuk olmak üzere 1425 kişinin Suriye’nin attığı kimyasal silah sonucu hayatını kaybettiği belirtti.

John Kerry’e göre Suriye’ye ait olan kimyasal silahlar ile saldırıya geçilmesi için 3 gün önceden hazırlıklara başlanmış. Hazırlıklarından birinin kendilerine gaz maskeleri temin etmelerinin olduğunu belirtti. Ayrıca Çarşamba günü yapılan kimyasal saldırıdan öncede küçük çaplı kimyasal silah kullanıldığını da iddia etti.

Suriye yapılacak müdahale ile ilgili kesin kararlı olduklarını ve dönüşleri olmadığını şu sözlerle belirtti; “Obama nasıl bir askeri güç kullanacağına ilişkin Amerikan halkı ile diyaloga geçecektir” dedi. “Bizlere emanet edilen Amerikan halkı ile konuşmak bizim sorumluluğumuzdur. Onlarla diyaloga geçmek önemli” diye ekledi. Ayrıca Kerry, Suriye Dış İşleri Bakanını aradığını ve BM denetçilerine izin vermeleri gerektiğini söylediğini ifade etti. “BM denetçilerine izin verilmedi ve kanıtlar bombalandı” dedi.

Suriye hükümeti tarafından fırlatılan roketlerin nereden ve ne zaman fırlatıldıklarını bildiklerini, roketlerin sadece rejimin kontrolünde bulunan bölgelerden fırlatıldığını açıkladı. Ayrıca bu konuda BM müfettişlerin kimyasal silahlar ve yapılan saldırılar ile ilgili araştırması gerektiğini ifade etti.

Son olarak ise, son 10 yılda meydana gelen savaşlardan yorulduklarını fakat sorumluluklarının önemli olduğu hakkında ve “Eğer biz bir diktatörün kitle imha silahları kullanımına göz yumarsak tarih bizi sert bir şekilde yargılayacaktır” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.