ABD Başkan Yardımcısı Biden, Japonya’yı ziyaret etti

ABD Başkan Yardımcısı Biden ve Japonya Başbakanı Naoto Kan (Yoshikazu Tsuno/Getty Images)

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden,  Sendai havaalanına indiği sırada Japon insanlarının fedakarlığı hakkında bir konuşma yaptı. Japonlara karşı olan hayranlığını dile getirdi. Biden, aynı zamanda Amerika’nın Japonya’ya yardım etmesinin bir ”Onur” olduğunu belirtti. Çünkü Japonya’da ne zaman bir trajedi veya doğal felaket meydana gelse Amerika hep Japonya’nın yanındaydı.

Japonya’nın Amerika gibi pasifik bir ulus olduğu ve her zaman Japonya’nın yanında olacağını söyledi.

11 Mart’ta Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunami felaketlerinden sonra Japon halkının gösterdiği metanet ve kararlılığa hayran olduğunu söyledi. Felaketten kurtulabilen kişiler ile buluşup onların hikayelerini dinlemeyi planladığını belirtti.

Biden konuşmasında, “Meydana gelen felaket sonrasında Japonya’da yaşanan zorlukları ve üstesinden gelme şekillerini dışarıdaki yabancı kişiler şu şekilde bölümlere ayırdılar: çöpte bile olsa nerede bulabilirlerse yiyecek sağlamak, çöken network ağları karşısında iletişim kurabilmek için mesaj panoları, radyo ve insanları kullanarak iletişim kurmak, otomobilleri ve deniz motorlarını çalıştırabilmek için tanklardan yakıt almak”  diye anlatarak Japonların metanetine karşı hayranlığını dile getirdi.

Hatta Biden iniş yaptığı havaalanının bile Tsunami sırasında sular altında kaldığı halde hemen tamir edilerek bir ay önce kullanılmaya başlanıldığından bahsetti. Amerikalıların Japonlara yardım etme sebeplerinden biri olarak ise, Amerika’da meydana gelen Katrina Kasırgası sırasında Japonya’nın onlara büyük destek olmasını gösterdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.