ABD Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Dini Özgürlük Üzerine 2018 Yıllık Raporunu Açıkladı

Dışişleri Bakanı Mike R. Pompeo, Uluslararası Dini Özgürlük Üzerine 2018 Yıllık Raporunun basın açıklamasında

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, 21 Haziran 2019 günü öğleden sonra Uluslararası Dini Özgürlük Üzerine 2018 Yıllık Raporunu yayımladı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, raporda, özellikle ciddi dini özgürlük ihlalleri yaşandığı veya bunlara müsamaha gösterdiği için Çin, 1998 Uluslararası Dini Özgürlük Yasası kapsamında “Özel Endişe Duyulan Ülke” olarak listelenmektedir.

Pompeo: Failler Sorumlu Tutulacak

Dışişleri Bakanı Mike R. Pompeo basın açıklamasında, “Dışişleri Bakanlığı’nın uluslararası dini özgürlüğü ilerletme konusundaki devam eden misyonu hakkında konuşmak için bugün burada bulunmaktan gurur duyuyorum” dedi.

“Bu misyon sadece Trump yönetiminin bir önceliği değil – çok kişiseldir. Uzun yıllar boyunca, bir Pazar okulu öğretmeniydim ve kilisemde papaz yardımcısıydım.”

Ayrıca “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, raporumuz baskıcı rejimler, şiddet uygulayan aşırılık yanlısı gruplar ve bireysel vatandaşlar tarafından işlenen soğukkanlı bir dizi kötü muameleyi ortaya koyuyor. Dini özgürlük konusunda sorumsuzca hareket edenler için şunu söyleyebilirim: ABD olanları izliyor ve sizler sorumlu tutulacaksınız.” dedi.

“Ve Çin’de, hükümetin çok sayıda inanca yönelik yoğun zulmü – bunların arasında Falun Gong uygulayıcıları, Hıristiyanlar ve Tibetli Budistler – bir örnektir” dedi. “Çin Komünist Partisi, kuruluşundan bu yana tüm dini inançlara aşırı düşmanlık sergiledi. Parti, tek başına Tanrı olarak adlandırılmasını talep ediyor.”

Büyükelçi Brownback: Çin İnanç Savaşı İlan Etti

Sam Brownback, Uluslararası Dini Özgürlük Büyükelçisi

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlük Büyükelçisi Sam Brownback, “Çin inanç savaşı ilan etti. Bizler, Çin Hükümeti’nin, neredeyse tüm inançlara ve anakaranın her yerindeki inananlara artan bir şekilde kötü muamele yaptığını gördük.” dedi.

Falun Gong, Uygurlar, Tibetli Budistler ve yeraltı Hıristiyanları dahil olmak üzere, ÇKP’nin yaşayan vicdan mahkumlarının organlarını devlet onaylı toplamasını kınadı ve vahşetin herkesin vicdanını sarsması gerektiğini sözlerini ekledi.

Brownback, Çin komünist rejimine, “Yanılgıya düşmeyin, inanç savaşınızı kazanamayacaksınız. Bunun, ülkeniz ve dünyanın her yerindeki duruşunuzda sonuçları olacak.” dedi.

Rapor, Falun Gong Zulmüne Dikkat Çekiyor

Yıllık Raporda, “[Çin] hükümetinin 1999 yılında Falun Gong’u yasaklamasından önce, hükümet 70 milyon taraftar olduğunu tahmin ediyordu. Falun Gong kaynakları, on milyonlarca kişinin özel olarak uygulama yapmaya devam ettiğini ve Freedom House 7-20 milyon uygulayıcı olduğunu tahmin ediyor.” diye belirtildi.

Çinli yetkililerin “bireyleri dini inançları veya bağlılıkları nedeniyle, ölüme maruz bırakma, zorla kaybetme ve hapishanede organ toplama” vakalarını açıklarken, rapor, Falun Gong egzersizlerini yaptığı için tutuklanıp işkence gören Ye Guohua’nın Minghui.org’da yayınlanan vakasına başvurdu. Ye’nin polis gözetiminde ölmesinden üç gün önce ailesi, “Ye’nin komada olduğunu ve vücudunun şişmiş olduğunu bildirdi.” Başka bir uygulayıcı ölümünün nedenini sorduğunda, gözaltı merkezi personeli, “O öldü, yani yapılabilecek hiçbir şey yok. Bunun hakkında sormak sadece bela istemektir.” dedi.

Raporda ayrıca Minghui’de tanımlanan başka bir vaka da yer aldı: “4 Temmuz’da yetkililer, Hebei Eyaletinden Ma Guilan’ı insanlarla Falun Gong hakkında konuştuğu için tutukladı ve gözaltına aldı. 17 Eylül’de yetkililer, Ma’nın aniden hastalandığını ve onu saatler sonra öldüğü hastaneye götürdüklerini söyledi. Rapora göre, birkaç yetkili hastaneye geldi ve inceleme için Ma’nın organlarını çıkardı, ancak bu organlara ne olduğu belli değil.”

Çin’de gözaltına alınan Falun Gong uygulayıcıları, inançlarından vazgeçmeye zorlanmak için uyku yoksunluğu gibi çeşitli fiziksel ve psikolojik işkencelere maruz kalmaktadır.

Raporda, Minghui’den alınan verilerle, yetkililerin 4.127 uygulayıcıyı taciz ettiği ve 2.448’i yıl sonunda hala gözaltında tutulurken 4.848 uygulayıcıyı tutukladığı belirtildi.

Çin rejiminin organlar için öldürdüğü üzerine genişleyen rapor şu şekilde devam etti: “The Wall Street Journal, Çinli yetkililerin Falun Gong, Uygurlar, Tibetli Budistler ve ‘yeraltı’ Hıristiyanları dahil olmak üzere vicdan mahkumlarını zorla organlarının çıkarılmasına maruz bıraktıklarını bildirdi. Eski mahkumlar, gözaltındayken, yetkililerin, talep üzerine organ nakli yapılmasını sağlayan, onları kan testlerine ve daha sonra bir veritabanına eklenen olağandışı tıbbi muayenelere maruz bıraktıklarını belirtti.”

10 Aralık’ta, Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Çin’deki Organ Nakli Suiistimalini Sona Erdirme Uluslararası Koalisyonu tarafından kurulan bağımsız bir mahkeme, panelin ‘kesin – oy birliğiyle ve kesinlikle makul bir şüphenin ötesinde olduğundan – Çin’de, vicdan mahkumlarından zorla organ toplandığına ve bunun çok önemli sayıda kurbanı içerdiği, çok uzun bir süredir uygulandığına’ dair geçici bir karar verdi.

The Globe and Mail, Eylül ayında, bir Falun Gong uygulayıcısı olan Kanada vatandaşına Pekin’de 18 ay tutuklu yargılanması sırasında yetkililerin işkence yaptığını bildirdi. Gözaltında tutulurken, yetkililerin kişiyi başlangıçta yiyecek ve sudan mahrum bıraktığı ve daha sonra onu yere ittiği ve biber püskürttüğünü aktardı. Yetkililer, ‘yasanın uygulanmasını baltalamak için bir kült organize etme ya da kullanma’ suçlamasıyla onu Şubat 2017’de tutukladılar. Tutuklanmasının ardından, kendisini yetkililere teslim ettiğini düşündüğü kocası, mülkünün ve şirket hisselerinin tamamını kendi üzerine devrettiği bildirildi.”

Raporda ayrıca Epoch Times haberinden alıntı yapılarak, Sichuan Eyaletindeki güvenlik görevlilerinin 2018’in ilk altı ayında 78 Falun Gong uygulayıcısını tutukladığı bildirildi.

“Uluslararası Falun Gong’a bağlı sivil toplum kuruluşları ve uluslararası medya, Falun Gong uygulayıcılarının gözaltına alınmalarının ‘hassas’ tarihlerde artmaya devam ettiğini bildirdi. Yetkililer, mahalle topluluklarına Falun Gong üyelerini yetkililere bildirmeleri talimatını verdi.”

Raporda şu şekilde belirtildi: “Gao Zhisheng’in nerede olduğu hala bilinmemekle birlikte, medya devlet güvenlik polisi nezaretinde kaldığına inanıldığını bildirdi. Polis, Eylül 2017’de Hıristiyan gruplarını, Falun Gong uygulayıcılarını ve diğer grupların üyelerini savunan bir insan hakları avukatı olan Gao’yu gözaltına aldı.”

Yıllık rapor, 1 Ocak – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Falun Gong ve dünya çapında diğer inançlara yapılan zulümleri kaydetmektedir. Rapor Amerika Birleşik Devletleri Kongresine sunulacaktır.

Kaynak: Minghui.org

1 yorum
  1. […] kadar Çin’in Uygur Türklerine yaptığı zulmü duyurmaya  ve dünyanın bu zulme dur demesi için çalıştıklarını ifade etti. 2018 yılında tüm siyasi ve sivil toplum görevlerini […]

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.