ABD İle Çin Arasında ‘Casus Balon’ Gerilimi

Çin, ABD hava sahasında yüksek irtifa balonunun ülkeye ait olduğunu kabul etti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), bazı hassas askeri tesislerin üzerinde uçan ‘Çin gözetleme balonunu’ izlediklerini açıkladı.

Üst düzey bir savunma yetkilisi, Başkan Joe Biden’ın talebi üzerine Savunma Bakanı Lloyd Austin ve üst düzey askeri yetkililerin balonu düşürmeyi planladıklarını ancak yerde oluşacak enkazın çok sayıda insanı tehlikeye atacağı için plandan vazgeçtiklerini açıkladı.

Pentagon yetkilisi, balonun hassas hava üslerinin ve yeraltı sığınıklarında nükleer füzelerin olduğu ABD’nin kuzeybatısında uçtuğunu kaydetti.

Çinli yetkililer balonun Çin’den geldiğini doğruladı, ancak bir sivil tarafından hava durumu araştırması için fırlatıldığını ve rotasından çıktığını iddia etti.

Kendini kontrol kabiliyeti sınırlı olan hava aracının Batı rüzgarlarının sürüklemesiyle, planlanan rotasından çıktığı kaydedilen açıklamada, “Çin tarafı hava aracının niyet edilmeyen zorunlu sebeplerle ABD hava sahasına girmesinden üzüntü duymuştur.” ifadelerine yer verildi.

Çin Dışişleri Sözcüsü Mao Ning, “Çin, sorumlu bir ülke olarak uluslararası hukuka uygun hareket etmektedir. Hiçbir ülkenin egemenliğini ve hava sahasını ihlal etmeye niyetimiz yok. Umarız ilgili taraflar, meseleyi sakin kafayla ele alır.” değerlendirmesinde bulundu.

Pentagon Pekin Ziyaretini Erteledi

İsmini açıklamayan ABD’nin üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Bakan Blinken’in Pekin seyahatine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yetkili, “Başkan (Joe) Biden ile Devlet Başkanı Şi (Cinping) arasında geçen kasım ayında Bali’de yapılan görüşmenin ardından, Dışişleri Bakanlığı ve diğer kurumlar, Bakan Blinken’in bu ay Pekin’e yapacağı önemli ve anlamlı bir geziye hazırlanmak için Çinli mevkidaşlarıyla yoğun bir şekilde çalıştı.” dedi.

Bakanın iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm unsurlarını kapsayacak geniş kapsamlı bir gündemi ele almak için bu gece Pekin’e gitmek için hazır olduğunu belirten yetkili, ancak ABD Savunma Bakanlığının ABD hava sahasında Çin’e ait yüksek irtifa gözetleme balonu tespit ettiğini ve bunun planları değiştirdiğini söyledi.

Yetkili, “Bu konu hakkında Çin hükümeti ile çeşitli düzeylerde doğrudan iletişim kurduk. Bakan ve Müsteşar Yardımcısı (Wendy Sherman) Blinken’ın ziyaretinin erteleme kararı alındığı mesajını çarşamba akşamı açık ve doğrudan Çin’in Washington merkezli üst düzey yetkililerine iletti. Aynı mesaj Pekin’deki üst düzey yöneticilere de iletildi.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin söz konusu balon hakkında müttefiklerini de bilgilendirdiğini ifade eden üst düzey yetkili, şöyle konuştu:

“Çin’in özür beyanını not ettik, ancak bu balonun hava sahamızda bulunması egemenliğimizin yanı sıra uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Ve bu kabul edilemez. Kurumlar arası ortaklarımızla ve Kongre ile yaptığımız istişarelerden sonra, şu anda Bakan Blinken’in Çin’e seyahat etmesi için koşulların uygun olmadığı sonucuna vardık. Sahip olduğumuz en karmaşık ikili ilişkiyi sorumlu bir şekilde yönetmek için diplomasiye inanıyoruz.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.