ABD’de Kiliseye Saldırı: 9 Ölü

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

ABD’de Afrika kökenli ABD’lilerin gittiği kiliseye silahlı bir saldırgan tarafından açılan ateş sonucu 9 kişi öldü.

ABD’nin Güney Carolina eyaletine bağlı Charleston kentinde 20’li yaşlarında silahlı bir saldırgan tarihi Emanuel AME Kilisesi’ne ateş açtı. Afrika kökenli ABD’lilerin gittiği tarihi kiliseye gerçekleştirilen saldırı sırasında kilise papazı Clementa Pinckney’in de aralarında bulunduğu 9 kişi yaşamını yitirdi. Polis Şefi Gregory Mullen konuyla ilgili açıklamasında, 8 kişinin olay yerinde hayatını kaybettiğini, yaralanan 2 kişinin hastaneye kaldırıldığını ancak 1’inin yaşamını yitirdiğini ifade etti. “Bunun, nefret suçu olduğuna inanıyorum” diyen Mullen, “Yapılan korkunç saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Bugünün toplumunda yaşayan bir kişinin, insanlar dua ederken kiliseye gelerek onları öldürmesi akıl almaz bir şey” ifadelerini kullandı. Charleston Belediye Başkanı Joe Riley ise kelimelerle tarif edilemeyecek kadar üzücü bir olay yaşandığını kaydetti.

Saldırının ardından kilisenin bulunduğu caddede bir araya gelerek saldırı sırasında hayatını kaybedenler için dua eden mahalle sakinleri, gerçek bir cevap istediklerini belirtti. Öte yandan, saldırganı 20’li yaşlarında beyaz bir erkek olarak tanımlayan Amerikan polisi saldırı ile ilgili soruşturma başlattı.

Gelecek yıl yapılan başkanlık seçimlerine adaylığını açıklayan Jeb Bush’un, Charleston kentine düzenleyeceği ziyareti iptal ettiği öğrenildi.

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.