ABD’deki Wall Street İşgali Avrupa’ya Sıçradı

Wall Street’teki Zucotti Park’ta kalan göstericiler yapacakları temizlik propagandası öncesi Genel Meclis’in nünde toplandıklarında (Zack Stieber/The Epoch Times)

Yaklaşık 1 aydır devam eden Waal Street işgali eylemi ABD’nin farklı şehirlerine de yayılırken, yarın Avrupa’da da sistem karşıtları sokaklara dökülecek.

Bozuk düzen olarak kabul edilen kapitalist düzende açlık, yoksulluk ve işsizlik üzerine yapılan eylemler Wall Street’de başladı. Menkul Kıymetler Borsasının da bulunduğu  Küresel ekonominin merkezi konumundaki,  Wall Street’te yapılan eylemler ilk kıvılcımı oluşturdu.

Sistem karşıtları yarın Londra, Washington, Tokyo, Sidney, Montreal, Dublin, Hamburg, Brüksel, Stockholm ve Hong Kong’da gösteriler yapacaklar. Londra’da “Londra Borsasını İşgal” adında bir eylem yapılması planlanıyor. Sosyal medyalarda ,‘şirketlerin aç gözlülüğüne karşı nüfusun yüzde 99’unu oluşturan bizler yeter diyeceğiz ve Londra borsasını işgal edeceğiz’  gibi sloganlar yazılıyor.

Sosyal medyada, ‘Wall Street’i işgal et’ hareketinin internet sayfasına göre protesto gösterileri hızla genişliyor.

Boston’da meydana gelen protesto gösterileri sonunda 100 kişi gözaltına alınırken, şimdi de Chicago’da eylemler başladı. “Karşı Koy Chicago Koalisyonu” adıyla harekete geçen göstericiler, “Mortgage Bankacıları” ve “Menkul Kıymetler Ticareti” derneklerinin toplantı yaptığı binanın önünde, “Evimizi işimizi, okulumuzu geri istiyoruz” sloganları eşliğinde protesto gösterisi düzenledi. Chicago’da 27 kişi gözaltına alındı.

ABD’nin diğer şehirlerinde isyan giderek büyüyor. Kanada’ya da sıçrayan eylem için örgütlenen göstericiler Regina’da, Toronto’nun yanı sıra Montreal Edmonton, Vancouver, Calgary, Saskatoon, Winnipeg ve 15 Ekim’deki büyük eyleme hazırlanıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.