ABD’den IŞİD’e Yapılan Saldırı Hakkında Açıklama Geldi

1Jet452184014-676x450Bugün sabah saat 6:45 itibariyle Erbil’e doğru ilerlemekte olan IŞİD terör örgütüne yönelik iki adet Amerikan F/A 18 uçağı ile yapılan bombardıman ile ilgili açıklama yapan Pentagon basın sözcüsü Tuğamiral John Kirby,  saldırının aynı zamanda Amerikan personelinin de bulunduğu Erbil’i savunan Kürt kuvvetlerini vurmak için kullanılan hareketli topçu birliğine yönelik olarak  yapıldığını ifade etti.

Bu durum, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2011 yılı sonunda Başkan Barrack Obama’nın emri ile geri çekilen  güçlerinin mezhep odaklı savaşa tekrar müdahale etmeleri anlamına geliyor.

CNN televizyonunun “New Day” adlı programında Chris Cuomo ile durumu konuşan Kirby, Sincar dağlarında insanı yardım bekleyenlere bu yardımı ulaştırmak ve Erbil ve hatta Bağdat’ın içinde ve çevresindeki Amerikan personellerini korumak konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Bu hava saldırılarının aynı zamanda ülkelerinde IŞİD ile savaşan Irak halkına ve Iraklıların egemenliklerine de bir yardım olduğunu söyleyen Kirby, “Aslında, bu Irak’ın savaşıdır” dedi.

Kirby, IŞİD’in Irak’taki ilerleyişinin oldukça hızlı olduğunu ve terörist grubunun iyi bir şekilde idare edildiğini ve desteklendiğini ifade etti.

Durum hakkında ise şu değerlendirmeyi yaptı: “ Onların kuzeyde güçlendiğini görüyoruz. Sincar dağındaki felakete de bu sebep olmuştur – toplu göçün sebebi de budur. Ama güneye doğru ve Bağdat çevresinde, Irak güvenlik güçlerinin dirençlerini güçlendirdiğini de izlemeye devam ediyoruz.  Onlara da Şii militanlar tarafından destek veriliyor.”

Sincar dağında sıkışıp kalan Yezidiler için de uluslararası toplumun görüşme halinde olduğunu söyleyen Kirby, uluslararası toplumun Irak hükümeti ile birlikte insani yardımda bulunduğunu ve ABD’nin de bu yardıma katıldığını ifade etti.

IŞİD teröristlerini de barbarlar olarak niteleyen Kirby, “ Onlar katiller. İnsan hayatı ve onuruna hiç saygıları yok. Ayrıca tehdit ettikleri sadece Hristiyanlar ve Yezidiler de değildir” yorumunda bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.