ABD’nin Bütün Arabaları “Kara Kutular” İle Donatılacak

ABD’nin tüm yeni arabaları, sivil havacılık uçaklarındaki kullanılan “kara kutular” ’a benzer kara kutularla donatılacak. Medyanın haberlerine göre, bu özelliği ülkenin Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi dile getirdi

ABD’deki arabalara montajlanan kara kutu
Fotoğraf: nomobile.ru

2013 yılında itibaren ABD’de tüm yeni arabalar, otomobiller ve kamyonlar elektronik kaydediciler ile diğer deyişle kara kutuları ile donatılacak. Bu kaydedici cihazlar aracın 15 performansını kaydedebiliyor. Bu performansların aralarında hız, motor devri, çarpışma öncesi hava yastığının durumu gibi birçok vaziyet kaydedilebiliyor. Kaydediciye, kaza sırasında sürücünün emniyet kemeri takılmış olup olmadığı ve kaza sırasında kazayı önlemek için hangi eylemi gerçekleştirdiği, fren pedalına basmayı deneyip denemediği gibi birçok işlem de yansıtacaktır. ABD yetkilileri, “siyah kutuların” araçlara takılmasının zorunlu hale getirilmesinin gelecekte birçok insanın hayatının kurtarılmasına yardımcı olacağına inanıyorlar. Ayrıca “Kara kutu” kazanın suçlusunu ve nedenini belirlemede yardımcı olacak ve sigorta şirketlerine de kaza anlaşmazlıkları gidermek için yardımcı olacağı düşünülüyor.

Bir örnek olarak, Massachusetts Valisi Timothy Murray’nin araba kazası olayı getirildi. Bay Timothy Murray’nin bir araba kazası geçirmişti ve kaza sırasında emniyet kemerinin takılı olduğunu ileri sürmüş ve hız sınırının da trafik kuralları çemberi içinde olduğunu iddia etmişti. Ancak arabasının “kara kutusunun” bilgi verileri ters bir veri gösterdi. O olaydan sonra vali trafik cezasına çarptırıldı ve para cezasını ödemek zorunda kaldı.

Günümüzde ABD’de zaten otomobillerin %90 ‘unda bu tür elektronik cihazlar mevcut. Özellikle, Toyota, Ford ve Mazda gibi otomobil üreticileri araçları bu tür cihazların montajını gerçekleştirmekteler.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.