Açlık ile Savaşan Somali’nin Daha Fazla Yardıma İhtiyacı Var

Somali-Kenya sınırındaki kamptan görüntüler (Craig Kielburger/Free the Children )

İnsan Hakları Kuruluşları, Somali’ye yapılan yardımların hala yetersiz olduğunu daha fazla yardım ve acil olarak daha fazla paraya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

Bu mesaj, Kenya’da sürekli kalarak, savaştan kaçan mültecilerin sığındığı bir barınakta yaşayan ve şimdi açlıkla savaşan kişiler için yardım sağlayan Kanada’lı Craig Kielburger’den (Free the children) geldi.

Açlığa karşı Uluslar arası geri dönüşün yetersiz olduğunu belirten Kielburger, bu durumun daha çok “bağış yetersizliğinden” kaynaklandığını düşünüyor.

Kielburger, Dadaab’tan yaptığı telefon konuşmasın da “Yardım kuruluşları olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz fakat kaynaklar ve ihtiyaçlar yetersiz kalıyor” dedi.

“Hatta Birleşmiş Milletler de yaptıkları Dünya Yiyecek kampanyasında, kaynakların yetersiz kaldığını deneyimledi” diye ekledi.

Çoğu yardım vakıf ve derneklerinin parasız kaldığını ve bundan dolayı yeterli yardımda bulunamadıklarını da sözlerine ekledi. Sözlerin sadece diplomatik düzeyde kaldığını ve beklenenden çok daha az bir yardımla kaşı karşıya kaldığını söyledi.

Temmuz ayında Birleşmiş Milletler Somali’nin bir çok bölgesinde on binlerce kişinin açlık ile savaştığını açıklamıştı. Savaştan kaçan ve açlık ile savaşan on binlerce kişi, yiyecek alabilmek için evlerinden kilometrelerce uzak olan başkent Mogadisu’ya veya Kenya sınırındaki kamplara ancak yürüyerek ulaşabiliyorlar.

Kielburger, “Evlerinden yiyecek almak için başkent Mogadisu’ya veya diğer kamplara yürüyerek ulaşmak oldukça zor. Yürüyüş sırasında üç çocuğunu ve karısını yolda kaybederek buraya ulaşabilen bir baba ile tanıştım” diye ekledi.

Ayrıca 3 yaşında bir erkek çocuğun bir deri bir kemik kaldığını ve artık yemek yiyemediğini anlattı. Çok uzun zamandır yemek yemediği için vücudu artık yemek kabul etmemeye başlamış ve bunun üzerine doktorların müdahale yaptığı anlattı.

Kielburger, bölgede Haziran ayından beri günlük olarak 1,300 veya 1,500 kişinin kampa geldiğini ve 30,000 kişinin yardımlar için sırada beklediğini anlatıyor. Başlangıçta mülteciler için 90,000 barınak yapılmış fakat bu rakam şimdi 400,000’e ulaşmış.

Somali’deki açlık savaşında, Birleşmiş Milletlerden yapılan açıklamada 90 günde, 29 bin çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

Derleme İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.