Adana’da 1.200 adet roket başlığı ele geçirildi

(HABIBOU BANGRE/AFP/Getty Images)
(HABIBOU BANGRE/AFP/Getty Images)

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş tarafından yapılan açıklamaya göre, Adana’da bir tır içerisinde 1.200 adet roket başlığı ele geçirildi. Vali, bir uyuşturucu operasyonu kapsamında yapılan aramada tır içerisinde roket başlıkları bulunduğunu bildirdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, konuyla ilgili yasal çalışmaların devam ettiğini ifade eden Coş, şu bilgileri verdi: “Olayla ilgili kapsamlı soruşturma yürütülüyor. Gözaltına alınan kişi sayısı konusunda rakam vermek için erken. Bütün bağlantılar araştırılıyor. Dolayısıyla sadece araç sürücüsü ve araçta bulunanlar değil, bunun dışında bu sevkiyat işini organize eden konunun muhataplarının da tespit edilmesine ve onların da haklarında yasal işlem yapılması konusunda yetkili Cumhuriyet Savcısının gözetimi ve denetiminde arkadaşlarımız çalışmalarını yürütüyorlar” dedi.

Vali Coş, ele geçirilen mühimmatın nereye gideceği ve yasadışı örgüt konusunda kesin bilgi olup olmadığı yönündeki soruya ise şöyle cevap verdi: “’Muhtemelen sınır dışında, yani Türkiye’de kullanılmayacağını biliyoruz. Ama nerede ve nereye gideceği konusunda farklı bilgiler var… Bu maddeler birtakım savaş gereçleri olduğunu göre, birtakım örgütlere veya devletlere gitmesi muhtemel. Türkiye’de özelikle çevremizde birtakım yasa dışı örgütlere karşı kararlı tavır sergilendiğini ortaya koyuyor. Bu, gerekli hassasiyetin gösterildiği, intikal eden istihbaratın değerlendirildiğini, suç teşkil eden herhangi bir duruma meydan verilmediğini ortaya koyuyor.”

Coş roket başlıklarının hangi ülkeye ait olduğunun araştırıldığını, bir kısmının Türkiye’de üretilmiş olmasının muhtemel olduğunu kaydetti. Anadolu Ajansının haberine göre, olayla ilgili 9 kişi gözaltına alındı. Operasyonun yapıldığı Metal Sanayi’deki torna atölyesinin ise kapalı olduğu bildirildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.