Afrika şehirleri 2050’de 3 katına büyüyecek

JOHANNESBURG– Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, Afrika’da şehirlerde yaşayan nüfus 2050’de 3 katına çıkacak. Nijerya’nın Lagos şehri Mısır’ın Kahire’sine fark atarak en büyük şehir olacak.

“Rapor üzerine açıklama yapan BM Habitat görevlisi Joan Clos, şehirleşen Afrika’nın önümüzdeki yıllarda en büyük probleminin konut sıkıntısı olacağını söyledi. Clos, Sahraaltı Afrika ülkelerinin, son 20 yılda gecekonduları yarıya indirmeyi başaran Mısır, Libya, Fas ve Tunus gibi ülkelerin tecrübelerinden yararlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

“BM, bu yılın başındaki raporunda, Sahraaltı’nın 199.5 milyonluk gecekondu nüfusuyla dünyada ilk sırada yer aldığını bilgisine yer vermişti. BM Habitat Afrika Şehirleri 2010 raporunda ise gecekondulaşmaya ters olarak en hızlı şehirleşmenin Afrika kıtasında olduğu açıklandı.

Tahminlere göre 2030’a gelindiğinde, Afrika artık köylerle, kırsal bölgelerle anılan bir yer olmayacak.

BM raporunda halihazırda Afrika şehirlerinin en büyük proplemlerinin nüfus, su sıkıntısı, enerji ve transport olduğu söylendi.

AFRİKA ŞEHİR RAPORUNA GÖRE İLGİNÇ VERİLER

Lagos 2015’te 12.4 milyon sakini ile kıtanın en büyük şehri olacak 2050’de Afrika nüfusu 1.23 milyar olacak, insanların yüzde 60’ı şehirlerde yaşayacak. Mısır, Libya, Fas ve Tunus’ta 1990’da ki 20.8 milyonluk gecekondu nüfusu, 2010’da 11.8 milyona düştü. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinsaşa, önümüzdeki 10 yılda yüzde 46 artan nüfusuyla dünyanın en hızlı büyüyen şehri olacak.

BM, ayrıca büyük çoğunluğu okyanus kenarında olan Afrika şehirlerinin en büyük problemlerini iklim değişiklikleri ve seller olarak gösterdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.