Afyon Cephaneliği Patlaması Kaza mı Değil Mi?

Afyon’daki Cephanelik Neden Patladı?

Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, CNN Türk televizyonunda bu sabah Ebru Baki’nin sorularını yanıtladı. Tuğgenerel Solmaztürk, Afyon’daki cephanelik patlaması ile ilgili olarak “ Eğer bu kaza ise akıl almaz bir kaza.” dedi.

CNN Türk televizyonunda Ebru Baki’nin Afyon’daki cephaneliğin patlaması ile ilgili olarak sorularını yanıtlayan Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, Ebru Baki’nin el bombalarının düşürülüp patlama olasılığı ile ilgili olarak sorduğu soruya şöyle cevap verdi:

“ Bu sorunun cevabı mümkün değildir. Bu kazadır ve sebebi araştırılıyor diyen Sayın Bakan ile ilgili bir şey söylemek istiyorum. Sayın Bakan Eroğlu, bu kazadır ama sebebi bilinmiyor diyor. Bu adet oldu. Antep’teki patlamadan sonra da bölgenin milletvekili bakan basının önüne çıktı ve sanki uzmanmış gibi açıklamalar yaptı. Sayın Eroğlu askerliğini ordonat yüzbaşı olarak mı yaptı? Ortada hiçbir şey yok. Soruşturma başlamamış bile. “ dedi. Ayrıca yapılan araştırmalara ve incelemeler sonucu çıkacak aksi bir kararın, bakanı yalanlamaya gideceğini ve bunun da araştırma yapan grup üzerinde bir baskı yaratacağını söyledi.

Cephanelik patlaması  kaza olabilir mi?

Tuğgenerel Solmaztürk konun kaza olup olmadığı ile ilgili yorumunda ise şunları söyledi: “ Kaza olma ihtimali, kaza olmama ihtimalinden çok düşük. Askeri mühimmat, muharebenin en şiddetli anlarında taşınmaya, bazen arabadan yere atmaya, darbeye, hatta merminin isabet etmesine karşı koyacak şekilde dirençli imal edilir. Bunlar kendi özel ambalajları içerisindedir, sandıkları içerisindedir. Yani bu, bu seviye Afyona’daki gibi büyük bir depoda, el bombası tek olarak taşınmaz zaten. Onlu yirmili kutular halinde sandıklar içerisindedir. Kaza nasıl denebilir. Eğer kaza ise bu akıl almaz bir kaza. Bu mühimmat düşme ile patlamaz. İkincisi, özellikle el bombaları fünyesi ve bombanın kendisi, yani içerisindeki patlayıcı, ayrı ayrı olarak muhafaza edilir. Bunların birleştirilmesi gerekir. Birleştirmeden patlaması mümkün değil. Eğer fünyeler patlarsa, sadece fünyeler patlar çünkü fünyeler ayrı yerdedir.  Ama bunlarda kendi ambalajları içerisindedir. ” dedi.

Cephanelik’te mühimmatın gece taşınmasının hiçbir kabul edilebilir tarafı yok

Bombaların gece taşınması ile ilgili olarak da Tuğgenerel Solmaztürk, “21.05’te bu bombaların patlaması, eğer sayım yapılıyorsa bunun hiçbir kabul edilebilir tarafı yok. Hiçbir asker bunu kabul etmez edemez. Hepimiz görev yaptık. Ben ordonat değilim ama piyadeyim. Bu mühimmatı kullandım. Benim de cephaneliklerim vardı. Ama bu seviyedeki bir cephanelik en üst seviyedeki cephaneliktir. Burada sadece üst düzey personel bulunabilir.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.