Afyonkarahisar’da Askeri Mühimmat Deposu Patlaması Sonucu 25 Asker Şehit Oldu

 

Afyonkarahisar’da Mühimmat deposunda patlama- CNNTurk.com

Afyonkarahisar’da konuşlu  Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’na bağlı Mühimmat Depo komutanlığı’nda büyük bir patlama meydana geldi. Patlama sonrası çıkan yangında 25 askerimiz şehit oldu.

Genelkurmay Resmi İnternet Sitesi’nden olayla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

05 Eylül 2012 tarihinde saat 21.15 sıralarında, Afyonkarahisar’da konuşlu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığına bağlı Mühimmat Depo Komutanlığında, el bombalarının depolandığı bir cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen patlama sonucunda, 25 askerî personel şehit olmuş, 4 askerî personel hafif şekilde yaralanmıştır.

2.   Olayla ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır.

3.   Elim olay sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve meslektaşlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.

Patlamayla İlgili Hükümet Adına İlk Açıklamayı  Veysel Eroğlu Yaptı

25 askerimizin şehit olduğu patlamanın meydana geldiği komutanlıkta incelemelerde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu incelemelerde bulunduktan sonra şunları söyledi. ‘‘Mühimmat deposundaki el bombalarının bulunduğu kısımda patlama meydana geldi.Genelkurmay tarafından açıklanan bilgiye göre 25 askerimiz şehit düştü. Bunlardan 2’si subay, 2’si uzman çavuş, 21’i de er. Maalesef yüreğimiz dağlandı. 8 tane yaralı var. Cumhuriyet savcılığı ve askeri makamlar tespit yapıyor.

Burada şunu ifade etmek istiyorum. Patlamanın etkisiyle çok fazla el bombası etrafa dağılmış durumda. Bu bölgeye hiçbir vatandaşın girmemesi lazım. Uzman ekipler geldi ve bu bombalar patlatılacak. Bazı sesler olabilir, vatandaşlar endişe etmesin.

Olay yerini ben gördüm. El bombalarının tasnifi yapılırken bir el bombası kaza sonucu patlamış ve arkasından yangın meydana gelmiş. Söyleyecek çok fazla bir şey de yok. Bu kesinlikle bir terör saldırısı değil. İçerisi çok kontrollü bir alan zaten. Dışarıdan sabotaj filan söz konusu değil. Ben de kesinlikle kaza olduğuna kanaat getirdim.’’ dedi.

Son gelen bilgilere göre patlamada ölen askerlerin kimlik tespitleri yapılamıyor. Bu yüzden askerlerin  naaşlarının GATA’ya götürülerek orada yapılacak DNA testi sonucu şehitlerin kimliklerinin belirleneceği bildirildi.

Kaynak : Milliyet Gazetesi

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.