AGİT Zirvesi’nde İlk Gün Sona Erdi

ASTANA– Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) liderler zirvesinin ilk günkü toplantısı sona erdi.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen toplantının ilk günü karşılama töreni ve liderlerin konuşmalarıyla tamamlandı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in konuklar ile tek tek tokalaşması, ardından aile fotoğrafı çekilmesiyle başlayan zirvede, barış ve diyalog kavramları ön plana çıktı.

Nazarbayev, AGİT’in güvenlik alanında tek ve bölünmez bir yapı olarak güçlendirilmesi, mevcut çatışmaların sona erdirilmesi ve doğabilecek yeni çatışma ortamlarının önceden önlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

BAN Kİ MOON NÜKLEER TEHDİT DEVAM EDİYOR

Toplantının sabahki oturumunda konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki moon dünyadaki nükleer tehditlerin devam ettiği söyledi. BM Genel Sekreteri Kazakistan’ın bu konuda attığı adımların takdire şayan olduğunu söyledi. Ban Ki-Moon bütün dünyada tehdit olarak algılanan nükleer silahların dünya çapında azaldığını, ama hala bu silahların bir tehdit unsuru olarak görüldüğünü söyledi.

MEDVEDEV’DEN ORTAK İLKELERE UYULMASI ÇAĞRISI

Görüşmelerin ilk gününde Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden bir ülkenin ilk kez AGİT gibi bir toplantıya ev sahipliği yapmasının önemine dikkat çekti.

Organizasyondan dolayı Kazakistan’a teşekkür eden Medvedev, anlaşmazlıkların çözümü noktasında yetkililerin hep birlikte çalışmaları gerektiğini ifade etti. 2008 yılında Güney Osetya’da yaşanan çatışmadan dolayı Gürcistan’ı suçlayan Medvedev, askeri güç kullanımı noktasından devletlerin haklı gerekçeleri olması gerektiğinin altını çizdi. Zirvenin ilk günkü toplantısına katılan Medvedev, konuşmasının ardından ülkesine döndü.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI YANUKOVİÇ AGİT YENİ BİR VİZYONA KAVUŞTU

Zirvenin ilk gününde konuşmacılar arasında yerini alan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç Kazakistan’ın AGİT’e yeni bir soluk getirdiğini belirterek Orta Asya’nın Avrupa’nın güvenliği açısından daha stratejik bir konuma geldiğini ifade etti.

ABD LİDERLERDEN DAHA ÇOK DESTEK İSTEDİ

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise a üye ülkelerden Afganistan konusunda destek istedi. Afganistan’daki yaşanan olayların çözümü noktasında acil kararlar alınması gerektiğini ifade eden Clinton, bu bölgede yaşanan sorunların sadece Orta Asya için tehdit olmadığını dile getirdi.

Afganistan’da yeniden güvenliğin sağlanması açısından bütün AGİT’e üye ülkelerin daha çok çaba harcamaları gerektiğinin altını çizen Clinton bazı ülkelerden süreçte daha aktif rol alması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

OTUNBAYEVA KAZAKİSTAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva AGİT dönem başkanı ve yakın komşusu Kazakistan’a ülkesinde yaşanan sürece verdiği olumlu destekten dolayı teşekkür etti. Otunbayeva yaptığı konuşmada Kazakistan’ın başkanlığında AGİT’in Kırgızistan’a büyük destek verdiğini ifade etti. AGİT’in özellikle bu günlerde Kırgızistan ve Tacikistan için özel gündem oluşturması gerektiğini sözlerine ekleyen Roza Otunbayeva, Kırgızistan’da yaşanan olayların sebeplerini araştırmak için kurulan uluslararası komisyonun bir ay sona çalışmalarını tamamlayacağını dile getirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.