Alman Araştırması, Köpeklerin İnsan Tükürüğünden COVID-19 Tespit Edebildiğini Buldu

Bir köpeğin burnunun resmi. 
(Susanne Pälmer / Pixabay)

Bir Alman araştırması, köpeklerin COVID-19‘u, hastanın tükürüğünün kokusundan tespit edebildiğini buldu.

Çalışma, köpeklerin COVID-19 teşhisi konan bir kişi ile, olmayan bir kişi arasındaki farkı tükürükleri yoluyla anlayıp anlayamayacağını keşfetmek için Almanya, Hannover’deki Veterinerlik Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi.

Araştırmacılar, COVID-19 bulaşmış ve bulaşmamış iki grup insandan test örnekleri topladı. Pozitif numuneler COVID-19 teşhisi konan hastanedeki hastalardan, negatif numuneler ise hastalık öyküsü olmadığı için test edilmiş kişilerden alındı.

COVID-19 enfeksiyonu olan hastaların, hem tükürüğünü hem de solunum sisteminden herhangi bir akıntıyı tespit etmek için sekiz tespit köpeği getirildi. Köpekler, herhangi bir gerçek test yapılmadan önce bir hafta boyunca eğitildi.

Numuneler pamuk pedlere dağıtıldı, ardından bir tüpe yerleştirildi. Tüpler daha sonra örnekleri rastgele hale getiren bir cihaza yerleştirildi.

Bu testler, iki kat gizlilik çalışma yoluyla rastgele bir sırayla yapıldı, yani çalışmayı yapan katılımcılar ve bireyler hangi numunenin hangi köpeğe verildiğini bilmiyorlardı.

Sonuçlarda, köpekler enfekte olan ve olmayan bireyler arasında ayrım yapabildiler.

Çalışma, 1.012 randomize numunenin sunumu sırasında, köpeklerin  ortalama yüzde 94 tespit oranına ulaştığını gösterdi.

Sonuçlar ayrıştırıldığında, 1.012 örnekten 157’sinin enfekte hastalardan alınan örnekler olarak doğru şekilde tanımlandığı, 792’sinin enfekte olmayan kişilerden geldiğinin doğru şekilde tanımlandığı ve geriye yalnızca 63 örneğin hatalı olarak tanımlandığı şeklindeydi.

Araştırma sayesinde araştırmacılar, COVID-19 hastalarından boşaltılan organik maddeler ve partiküller nedeniyle, teşhis edilen hastalardan gelen tükürüğün, eğitimli köpekler tarafından yüksek bir başarı oranıyla alınabilecek belirli koku belirteçleri içereceğini keşfettiler.

Genelde bir köpeğin burnunun bir insandan çok daha güçlü olduğu bilinmektedir. VCA Hastanelerine göre, köpekler kokuları yorumlamak için insanlardan daha fazla beyin gücü harcar ve insanlardan çok daha fazla duyusal reseptöre sahiptir. Aslında, bir köpeğin koku alma duyusu herhangi bir yerde, insanlardan 1.000 ila 10.000 kat daha güçlü olabilir.

Çeşitli çalışmalar, bir köpeğin koku alma duyusunun gücünü kanıtladı ve insanlarda kanser, sıtma, bakteriyel ve viral enfeksiyonun varlığını tespit etmek için yüksek bir başarı oranıyla kullanıldı.

Farklı hastalıklar, virüsler ve bakteriyel enfeksiyonlar vücuttan gelen bir tür partikül veya bileşikler açığa çıkarır ve bu, güçlü koku reseptörleri sayesinde köpekler tarafından kolayca ve hızlı bir şekilde alınabilir.

Haber: Paula Liu, Epoch Times

Çeviri: Tijen Aykut Çorbacı, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.