Almanya Başbakanı Angela Merkel Yunanistan’da Protesto Edildi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras (Andreas Rentz / Getty Images)

9 Ekim’de Yunanistan Atina’ya ziyarette bulunacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel için bugün protesto gösterileri düzenlendi. Yunan sendikaları Merkel’in geleceği günün genel grev ilan edilmesi için işçilere çağrıda bulundular.

Sol radikal parti (Syriza) ise hükümetin reform tedbirlerini protesto etmek için meclis önünde bir miting planlıyor.  Parti sekreterliğinden yapılan açıklamada, “Hükümet tarafından alınan bu zehirli önlemlere bir son vermek ve halk karşıtı politikacıları ve savunucuları devirmek ile ilgili çabalarımız sürecektir” denildi.

Almanya Başbakanı  Angela Merkel , Yunanistan’a yapacağı ziyaret öncesi, Yunan halkındaki işçi ve memurlar tarafından protesto edildi.  Yunanistan, Atina’da Sintagma meydanında toplanmış olan memur ve işçi topluluğu tarafından pankartlar açılarak protesto gösterileri düzenlendi. Çeşitli gösterilerin yapıldığı protesto sırasında “Ülkemizden Defol” yazılı pankartlar açıldı.

 2010 yılından beri, Yunan hükümet ayakta kalabilmek için Avrupa Birliği, Uluslar arası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan yardımlar karşılığında, uygulanan kemer sıkma önlemlerine halkın büyük çoğunluğunu karşı çıkmaktadır.

Birçok Yunanlı krizin sebebi olarak yolsuzluğu işaret ediyor.

AB krizinin 2010 yılından beri başlamasından bu yana, Avrupa Birliği’ndeki devlet başkanları ülkeyi ziyaret etmekten kaçınmışlardı.

Derleme İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.