Almanya Pegida’ya Karşı Ayağa Kalktı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Almanya’da Batı’nın İslamlaştırılmasına karşı Yurtsever Avrupalılar (Pegida) protesto edildiği ve birçok örgütün destek verdiği mitinglerde tek kelimeyle Almanya Pegida’ya karşı ayağa kalktı.

Ekim ayından beri her pazartesi eylem yaparak İslam ve yabancı düşmanlığı söylemlerinde bulunan Pegida’ya karşı Almanya’nın dokuz büyük kentinde yapılan eylemlere on binlerce kişi katıldı.

Almanya’daki göçmen kuruluşlar, demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun öncülüğünde yapılan mitinglerde yabancı düşmanı ve İslam karşıtı PEGIDA organizasyonu protesto edildi. Mitinglerde ‘İslam ve yabancı düşmanlığına hayır, Çeşitlilik güçtür’ ve ‘Irkçılığa ve şiddete hayır’ yazılı pankartlar taşındı, ‘Naziler dışarı’ sloganları atıldı. Köln Başpiskoposluğu, Pegida gösterisi boyunca Köln Katedrali’ni kararttı. Münster kentirde yapılan anti Pegida gösterisine on binin üzerinde katılımcı tepki verirken, Başkent Berlin’deki eyleme beş binin üzerinde kişi Pegida’yı telkin etti.

Mitinglere çok sayıda Alman vatandaşının katıldığı gözlenirken, Almanya’nın çok kültürlü çok renkli bir yer olduğu her bir ağızdan haykırıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, aşırı sağcılık ve yabancı düşmanlığına karşı çıkılması için çağrıda bulundu. Merkel, “Bayrağımızı gösterip aşırı sağcılık, yabancı düşmanlığı ve Yahudi aleyhtarlığı yapanların toplumun hiçbir kesiminde yer bulamayacağını söyleyebilmeliyiz” dedi.

Stuttgart’ta binlerce kişi Pegida karşıtı gösterilere katıldı. Stuttgart Belediye Başkanı Fritz Kuhn, mitingde uyum mesajı verirken, dışlamaya karşı çıktı. Kuhn, “Mülteciler Stuttgart’ta memnuniyetle karşılanıyorlar“ dedi. Katılımcı sayısının fazla olmasından memnun ve gururlu olduğunu kaydeden Kuhn, bunun Stuttgart’ın diğerlerine ayrımcılık yapan insanların yeri olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Her Pazartesi eylem düzenleyen Pegida Dresden kentindeki mitinge 18 bin kişinin katıldığı, Köln ve Berlin gibi şehirlerdeki mitinglere sayıları yüzlerle ifade edilen küçük gruplar iştirak ettiği bildirildi.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.