Almanya’da Ayrımcılık Hat Safhaya Yükseldi

Fotoğraf:İHA

Almanya’da ev arayan Türklerin ev bulma şansının Almanlara göre yüzde 24 daha az olduğu ortaya çıktı.

Spiegel Dergisi ve Bayerischen Rundfunk Radyosu tarafından Almanya’nın on büyük kentinde Türk, Arap, Polonya ve İtalyan isimler üzerinden yapılan bir araştırmaya göre 20 bin kiralık eve yapılan 8 bin başvuruda Almanlar olumlu cevap alırken, Müslüman ve Türk ismi bulunan başvuruların dörtte bir oranında ret cevabı aldığı ortaya çıktı. Araştırmada Arap ismi ile yapılan müracaatlarda yüzde 27 ret cevabı alırken, Türk isimleri ile yapan başvurularda yüzde 24 ret cevabı geldi. Polonyalılar’da ret oranı yüzde 18 olurken, İtalyanlar’da bu oranın yüzde 8 olduğu belirlendi.

Müslüman ve Türk isimlere en yüksek ret cevabı verilen şehirlerde yüzde 47 ile Münih ilk sırayı alırken, ikinci sırada yüzde 31 oranı ile Frankfurt yer aldı. Leipzig de yüzde 18 oranı ile üçüncü sırada yerini aldı.

Öte yandan, Konstanz Üniversitesi tarafından bin hayali mektupla yapılan meslek eğitimi başvurusunda Alman ve Türk isimleri kullanıldı ve bu mektuplar firmalara gönderildi. Türk isimleri yüzde 14 oranında tercih edilirken, Almanların tercih edilme oranı yüzde 25’leri buldu.

İHA

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.