Almanya’da Cezaevleri Tabu Olmaktan Çıkıyor

Resim: Getty Images/Thomas Niedermueller

HANNOVER – Almanya’da ilk kez bir cezaevinde hayat şartları araştırılacak. Aşağı Saksonya Eyaleti Adalet Bakanı Bernd Busemann, araştırmanın Kriminloji Enstitüsü (KFN) tarafından cezaevlerindeki karanlık bölgelerin aydınlatılması ve güvenliğin artırılması amacıyla yapılacağını belirtti. KFN Direktörü Christian Pfeiffer ise bu tür bir araştırmanın Avrupa’da ilk olduğunu hatırlatarak, “Bugüne kadar kimse böyle bir araştırma yapmaya cesaret edemedi.” dedi.

Cezaevleri her ülkede olduğu gibi Almanya’da da sık sık olaylarla gündeme gelen yerler. Güvenlik eksikliği, göçmen mahkumların kültür ve dinlerine uygun hizmet alamaması ve fiziksel şartlardaki yetersizlikler, koşullara yönelik eleştirilerin başında geliyor. Son günlerde artan intihar olayları da cezaevlerini gündemde tutan bir diğer konu. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Avrupa’nın hiç bir ülkesinde cezaevi koşulları ile ilgili her hangi bir araştırma yapılmamış olması dikkat çekiyor. Bu kısır döngüyü kırmaya karar veren Aşağı Saksonya eyaleti ise cezaevlerindeki hayat şartlarını araştıracak. Eyaletin Adalet Bakanlığı ile Aşağı Saksonya Kriminoloji Enstitüsü (KFN) tarafından yapılacak araştırma Avrupa’da da bir ilk olacak.

KFN Direktörü Prof. Dr. Christian Pfeiffer ile birlikte açıklama yapan Aşağı Saksonya Adalet Bakanı Bernd Busemann araştırmanın amacını cezaevlerindeki karanlık köşelerin aydınlatılması ve güvenliğin artırılması olduğunu ifade etti. Özellikle cezaevlerinde meydana gelen şiddet olaylarının tespit edilmesi ve daha etkili mücadele etmek için delillerin önemli olduğunu vurgulayan Busemann, “Elde edilen sonuçlara göre, cezaevlerindeki şiddet olaylarına karşı daha etkili olmak için hangi önlemlerin alınması gerektiği ve güvenliğin nasıl artırılacağı belirlenecek.” dedi.

GÖÇMEN MAHKUMLAR İÇİN 15 DİLDE ANKET FORMU
Cezaevlerinde meydana gelen şiddet olaylarının önüne geçmek için her türlü çabayı sarf edeceklerini ifade eden Busemann, ”Aşağı Saksonya cezaevlerinde mahkumlar arasında 2008 yılında 301, 2009 yılında 298 ve 30 Eylül 2010 tarihine kadar da 224 fiziki güç kullanma, şiddet olayı meydana geldi.” dedi.

Mahkumlardan yüzde 20 ile 50 arasının en az bir kez cezaevinde fiziksel şiddet tecrübesi yaşadığına vurgu yapan Busemann yapılacak araştırmanın yaklaşık 6 bin mahkumu kapsayacağını belirtti. Soru cevap şeklinde mahkumların verilen formları doldurarak araştırmaya katılabileceklerini ifade eden Busemann, ”Göçmen kökenli mahkumlara ulaşmak için anket formlarını 15 ayrı dile çeviriyoruz. Herkese anlayacağı dilde araştırmaya katılabilecek. Araştırma sonuçlarına göre hem daha kararlı ve etkili mücadele edebileceğiz. Hem de özellikle zayıf ve şiddet mağduru mahkumların daha iyi korunması için sosyal terapi, anti şiddet terapisi ve benzeri çalışmaları genişleteceğiz.” dedi. Busemann bu tür bir araştırmanın bugüne kadar sadece ABD’de yapıldığını belirtti.

KFN Direktörü Pfeiffer ise bugüne kadar hiç bir adalet bakanının bu tür bir araştırmaya cesaret edemediğini belirterek, “Bana göre bu araştırma Avrupa’da bir ilk olacak.” dedi. Pfeiffer, araştırma sonuçlarının önümüzdeki yıl sonbaharda açıklanacağını belirtti.

Eyalet adalet bakanlıklarına bağlı olan cezaevlerinde Federal İstatistik Dairesi’nin 30 Kasım 2009 tarihli araştırmalarına göre 3 bin 800’ü kadın toplam 70 bin 800 mahkum bulunuyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.