Almanya’da ‘küçük genel seçim” yapıldı

KÖLNAlmanya’nın yaklaşık dörtte bir nüfusunu barındıran Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde, “Küçük genel seçim” olarak da nitelendirilen eyalet parlamento seçimleri bugün yapıldı. Federal düzeyde de dengeleri yeniden kurup, Eyaletler Meclisi’ni (Bundesrat) yeniden şekillendirecek olan KRV seçimlerinde 13,4 milyon seçmen sandığın yolunu tuttu. 1 milyonu Türk olmak üzere 4 milyon göçmen kökenlinin yaşadığı eyalette, CDU-FDP ve SPD-Yeşiller Partisi blokları arasındaki oy denge nedeniyle seçimin sonuçlarını büyük oranda göçmen oyları belirleyecek. KRV seçimleri federal hükümet açısından da “güven oyu” niteliğinde. Seçimlerin start almasıyla birlikte partiler ve adaylar nefeslerini tutarak sonucu beklemeye başladı. En büyük heyecanı yaşayanlar arasında çoğu Türk kökenli 30’u göçmen kökenli milletvekili adayı da yer alıyor.

9 Mayıs’taki seçimlerin Anneler Günü’ne denk gelmesi, seçimlere katılımı etkiledi. Ancak Anneler Günü’ne denk geldiği için 9 Mayıs’ta sandık başına gidemeyeceklerin bir kısmının 13 Nisan’da başlatılan muhtarlıklarda oy kullanma ve mektupla oy imkanlarından faydalanarak oylarını kullanmaları durumu kısmen düzeltti. Köln Büyükşehir Belediyesi, muhtarlıklarda oy kullanma uygulamasında bu yıl rekor düzeyde oy kullanıldığını açıkladı.

Siyasi partiler ve adaylar sonucu merakla bekliyor. Saat 18.00’den itibaren sandıklar açılıp oylar sayılmaya başlanacak. Anketlere göre mevcut eyalet hükümetini oluşturan CDU-FDP ile SPD-Yeşiller blokları yakın oylara sahip. Bu yüzden her türlü koalisyon ihtimali masada duruyor. Blokların hükümet olmasının yanı sıra CDU’nun, federal politikalar nedeniyle büyük oy kaybına uğraması beklenen FDP’yi bırakarak Yeşiller Partisi ile bir koalisyon kurabileceği, bir diğer alternatifin ise SPD ile Yeşiller Partisi’nin Sol Parti’yi de yanlarına alarak büyük bir sol koalisyonu inşa etmesi olduğu konuşuluyor. Yeni kurulacak hükümet gelecek beş yıl için ülkenin dörtte birini oluşturan KRV eyaletini yönetecek. Hükümeti CDU kurarsa mevcut Başbakan Jürgen Rüttgers, SPD kurarsa SPD KRV Başkanı Hannelore Kraft eyaletin başbakanı olacak.

Daha önce hiç bir göçmen kökenli milletvekili bulunmayan KRV parlamentosu için siyasi partiler, çok sayıda göçken kökenli aday gösterdi. KRV seçimleri için SPD Köln’den Tayfun Keltek, Bochum’dan Serdar Yüksel, Moers’den İbrahim Yetim, Paderborn’dan Nuri Ayaz, Yeşiller Partisi Köln’den Arif Ünal, Sol Parti Köln’den Şengül Şenol, Özlem Demirel, Oberhausen’den Zeynep Biçici, Münster’den Ali Atalan, Hagen’den Hamide Akbayır, Schwelm’den Funda Öztürk’ü FDP Duisburg’dan Betül Cerrah, CDU Köln’den Efkan Kara ve Haluk Yıldız’ın genel başkanı olduğu Yenilik ve Adalet Partisi’nin (BIG) 17 aday gösterdi. Seçimde en büyük heyecanı yaşayanların başında gelen göçmen adaylar, oy sayımlarını ve seçim sonuçlarını bizzat takip etti. Göçmenler, göçmen kökenli milletvekili adaylarının hangilerinin meclise girebileceğini merakla bekliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.