Altan Tan Meclis’te Tansiyonu Yükseltti

Altan Tan Meclis’te Tansiyonu Yükseltti

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma sırasında Hocalı ve Saraybosna’daki katliamların aynı vicdanla kınanması gerektiğini belirtip bir önceki gün İskipli Atıf Hoca’ya İngiliz ajanı olarak itham edilmesini ve vatan haini olarak  suçlanmasını kınadığını belirterek söylediği sözler ve Türkiye Cumhuriyeti’ni “Kemalist Diktatörlük” olarak itham etmesi mecliste gerginliğe sebep oldu.

Altan Tan konuşmasında; “Bunu esefle kınıyorum. İskilipli Atıf Hoca, mazlum ve mağdur bir Müslümandır. Kemalist diktatörlüğün katlettiği on binlerce insandan sadece biridir. Onun da anısı önünde rahmet eğiliyorum, Allah’tan rahmet diliyorum. Kemalist diktatörlüğün bir huyu var; öldürüyor, asıyor, işkence kuruyor ve ondan sonra da ‘İngiliz ajanı’ diyor. İngilizler bir kurşun atmadan İstanbul’dan çıktılar ve Ankara hükümetine İstanbul’u teslim ettiler.

İngilizler ile ne yaptınız, siz bunları anlatın. Şeyh Said için yapılanları söylüyordunuz. Bu memlekette mağdur ve mazlumlara hiçbir şekilde hakarete izin vermeyeceğiz. Ne Şeyh Said ne de İskilipli Atıf Hoca hakkında. Gönüllüyseniz bir komisyon kuralım, İstiklal Mahkemesi zabıtlarına bakalım.”, “Kemalist diktatörlüğün bir huyu var; öldürüyor, asıyor, işkence kuruyor ve ondan sonra da ‘İngiliz ajanı’ diyor” sözleri gerginliğe neden oldu. CHP’li vekiller Tan’ın üzerine yürüdü. Araya giren vekiller kavgayı zor ayırdı.

Bu konuşmanın ardından CHP milletvekilleri ayağa kalkarak sert tepki gösterdi. CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, “Nasıl konuşuyorsun? Sen o insanların sayesinde buradasın. Kurtuluş Savaşı’na dil uzatıyorsun” diye bağırırken, kendisine “eski çamlar bardak oldu” diyen Tan’ın üzerine yürüdü. Aslanoğlu ile Altan Tan’ın arasına CHP ve AKP milletvekilleri girdi. Bu arada, bazı CHP milletvekilleri, AKP milletvekilleriyle de tartıştı.

CHP VE MHP’nin tepkisi

Kürsüye çıkan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Altan Tan için ise şunları söyledi:

“Tan, Diyarbakır’da çıkan kemiklerle ilgili Meclis’te basın açıklaması yaptı. Ama şimdi Adli Tıp Raporu’na göre 100 yıllık kemiklermiş bunlar ve yarısı hayvan kemiği. Bu ülkede Kemalist diktatörlük yoktur ama bir terörist diktatörlüğü var. PKK kontenjanından milletvekili gelip Atatürk’ün Meclisi’nde hakaret edemezsin. Haddini bileceksin. Böyle birşey yok. Kimsin sen. Atatürk’ün Meclisi’nde bunu konuşacaksın. Önce Tahran’a, Bağdat’a Şam’a Kahire’ye bakacaksın ondan sonra Ankara’ya bakacaksın. Burada Cumhuriyet düşmanlarının işbirliği mi olacak? Burada Cumhuriyet düşmanları işbirliği yapamaz. Herkes burada haddini bilecek. Atatürk bu Meclis’i kurmasaydı siz milletvekili mi olurdunuz? İngilizlerin gölgesinde sığır çobanı olurduk hepimiz. Bir insan bunu nasıl yapabilir. Birinci Melis’teki milletvekillerinin kemikleri sızlar. Bu kurucu iradeye, Atalarımıza ve Cumhuriyet’in kurucularına çok büyük saygısızlık.”

Tan’ı kınadığını belirten MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da “Bakın, görüyor musunuz? AKP ile BDP’in işbirlikçilerini burada görün” diye bağırdı. Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam birleşime ara verdi.

Kınama cezası istemi

 Bu konuşmaların ardından MHP ve CHP Tan’a kınama cezası verilmesi talebinde bulundular. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan “Bu kürsüyü borçlu olduğumuz değerlere karşı yapılan nefret yüklü bu saldırıyı ve ona destek verenleri biz uyarmakla yetinmiyor, CHP grubu olarak şiddetle kınıyoruz” diyerek BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’a, “kınama cezası” verilmesini istediklerini belirtti.

Tan’a uyarı cezası

Tartışmalar üzerine Meclis Genel Kurulu’na ara verildikten sonra AKP’li Ünal, BDP’li Tan için “kınama cezası” verilmesini isteyen CHP ve MHP Grup Başkanvekilleri ile görüştü. Görüşmenin ardından kuliste oturan BDP’li milletvekillerinin yanına giden Ünal, “Kınama çok ağır bir ceza. MHP kabul etmiyor ama CHP ile anlaştık. Uyarma cezası verilecek. Kürsüden bir uyarma yapılacak” dedi ve Tan’a yaptığı konuşmalar için uyarı cezası verildi.

 (Kaynak: sondakika.com, internethaber)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.