Altın Çilek (Yer Kirazı, İnka Eriği)

Son günlerin popüler meyvelerinden Altın Çileği tanıtacağız. Solanaceas familyasından Latince adı Physalis İnca’dır. Ortalama 2cm çapında yuvarlak, turuncu, sarı parlak olup ağırlığı 5-7 gramdır. Altın çilek taze iken doğal, kağıtımsı, sarımsı bir kabuk ile kaplıdır. Yenirken bu kabuktan çıkartılır. Meyvesi mayhoş, içerisinde minik sarı çekirdekleri vardır. Dinlendirildiğinde tatlanır.

 Taze olarak tüketildiği gibi kurutulmuş olarak şeker ya da çikolota ile kaplanmış olarak şekerleme gibi de tüketilebilir. Aktarlarda hapı da bulunuyor. Bir meyvenin en güzel tüketim şeklinin taze tüketimi olduğu göz önüne alınırsa Altın çileği de taze tüketmekte fayda var.

Lif oranı en yüksek meyvelerden oluğu için kilo vermeye yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırır. İdrar söktürücü ve sindirim sistemi parazitlerini öldürücü özelliği vardır. Diyabete iyi gelir. C,B1,B2,B3 VE gibi vitamin ve minaral bakımından zengin bir meyvedir. Potasyum ve kalsiyum oranı çok yüksektir. Büyüme çağındaki çocukların gelişimi için çok faydalıdır. Ayrıca antioksidan özelliği vardır.

Güçlü bir antiksidandır. Deri gerdiği için kırışıklıkları önler. Cildi güneşten koruyarak deri kanserini önler.Kanı arındırmaya, görme sinirlerini yapılandırmaya yardımcı olur. Kandaki fazla ürik asidi atar.

 İçerisinde 8 ayrı alkoloid bulunduğu için bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılr.

Kalp, verem, idrar yolu, boğaz hastalıklarında içerdiği  yüksek oranda minarel ve vitaminlerden dolayı vücudu koruyucu ve destekleyici özelliği vardır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.