Amirallerin İfadeleri Bugün Alınmaya Başlıyor

Montrö BoÄŸazlar SözleÅŸmesi’yle ilgili yayınladıkları bildiri nedeniyle gözaltına alınan ve gözaltı süreleri 4 gün daha uzatılan emekli 104 amiralin ifade iÅŸlemleri bugün baÅŸlıyor.

Montrö BoÄŸazlar SözleÅŸmesi’yle ilgili yayınladıkları bildiri nedeniyle amiral gözaltına alınmıştı. Gözaltı gün daha uzatılan amirallerin ifade iÅŸlemlerine bugün baÅŸlanacağı öğrenildi.

Bildiride imzası bulunan 104 emekli amiralden 10’u, 4 gün Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde tutulmuÅŸ ve dün de Ankara Adliyesi’ne getirilerek 5. Sulh Ceza Hakimli tarafından 4 gün ek gözaltı süresi verilmiÅŸti. Daha önce kendilerine tebligat gönderilen 3 emekli amirale ise, ifadeye gelmeleri için ikinci bir tebligat gönderildi.  

Bildirinin hazırlanmasında ve yayınlanmasında rolü olan 14 şüphelinin de baÄŸlantılarının tespit edilmesi için HTS kayıtlarına ve dijital incelemelerine devam ediliyor. Yapılan incelemede sona gelindiÄŸi ve şüphelilerin emniyette ifadelerinin alınmasına bugün baÅŸlanacağı ifade edildi. Haklarındaki gözaltı süresinin uzatılması için Ankara Adliyesi’ne getirilen amirallerin savunma yapmalarına izin verilmediÄŸi, sadece gözaltı süreleriyle ilgili beyanlarının alındığı belirtildi. Ayrıca bazı şüphelilerin saÄŸlık sorunları nedeniyle ek gözaltı süresinin verilmemesini istediÄŸi de öğrenildi.